Філологія та переклад

Кафедру «Філологія та переклад» було створено згідно з наказом ректора університету Пшінька О.М. у 2003 році на підставі рішення Вченої ради  від 27.02.03р., протокол № 6. Відкриття цієї нової філологічної спеціальності було важливим внеском для подальшого розвитку гуманітарних напрямів у технічному ЗВО, який має статус національного. Також це дало можливість готувати висококваліфікованих фахівців-перекладачів з різних мов, а саме, з англійської, німецької та французької.

Очолює кафедру доктор філософських наук, професор Власова Т. І., яка має багаторічний досвід викладацької роботи у вищій школі та є провідним вченим у галузях перекладознавства, зарубіжної літератури та філософії.

Основним завданням кафедри є підготовка перекладачів філологічного напрямку, як у сфері транспорту, так і в інших галузях інженерно-технічного напряму.

При кафедрі «Філологія та переклад» створена навчальна лабораторія з метою забезпечення навчального процесу інноваційними технологіями. У навчальному процесі використовуються технічні засоби: комп’ютери, графопроектори, відеомагнітофони та магнітофони, мультимедійні пристрої.

Науково-педагогічними працівниками кафедри підготовлені та щороку оновлюються і друкуються навчально-методичні посібники для забезпечення студентів необхідною навчальною літературою. У роботі постійно використовуються лінгафонний кабінет з інтерактивною системою навчання, аудиторія, оснащена комп’ютерами та мультимедійним пристроєм.

На кафедрі регулярно проводяться науково-методичні семінари, на засіданнях яких обговорюються актуальні проблеми лексики, граматики та перекладознавства, проблеми методики викладання іноземної мови, заслуховуються доповідей як викладачів кафедри, так і вчених інших вишів.

Викладачі секцій англійської, німецької та французької мов ведуть роботу з методичного мультимедійного забезпечення кафедри, розробляють нові курси для перекладу, які передбачені навчальними програмами.

На практичних заняттях використовуються новітні методи і методики для перекладу технічних текстів, комунікативні прийоми навчання іноземним мовам. Провідне місце займають творчі види роботи студентів на заняттях, участь у річних олімпіадах, студентських наукових конференціях. Силами викладачів та студентів проводяться конкурси та святкові концерти, присвячені знаменним подіям України та зарубіжжя.

Викладачі кафедри активно долучають студентів до науково-дослідної роботи. Під керівництвом викладачів кафедри студенти беруть участь у регіональних, республіканських та міжнародних студентських конференціях.

Міжнародна студентська наукова конференція «Інженер III тисячоліття»

Щороку кафедрою «Філологія та переклад» проводиться Міжнародна студентська наукова конференція «Інженер III тисячоліття». Ідея проведення конференції була запропонована проф. Власовою Т. І. у 2001 році. Пропозиція була повністю підтримана ректором університету, проф. Пшіньком О.М.

Організація цього без перебільшення дуже важливого в житті наукової молоді заходу стала доброю традицією нашої кафедри, яка першою в Придніпров’ї започаткувала проведення такого масштабного наукового форуму виключно іноземними мовами (англійська, французька, німецька). Мультилінгвальний статус конференції, безперечно, сприяє розвитку міжнародних зв’язків, зміцненню позицій молодих науковців на міжнародній арені та має важливе значення для євроінтеграційних процесів нашої країни.

Щорічно для участі у конференції надсилаються близько півтори сотні заявок та тез доповідей від представників Нідерландів, Німеччини, Йорданії, Китаю, Польщі, Шрі-Ланки, України.

Студенти Дніпровського національного університету ім. О. Гончара, Придніпровської академії архітектури та будівництва, НТУ «Дніпровська політехніка», Дніпропетровської медичної академії та ін. виступають з доповідями на конференції. Від самого початку добрим знаком конференції стало залучення до роботи провідних технічних ЗВО інших міст України (Дніпровський державний технічний університет, Донецький національний технічний університет, Красноармійський промисловий інститут, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут») та з закордону.

У ході роботи конференції обговорюються найрізноманітніші актуальні питання захисту навколишнього середовища, впровадження сучасних інформаційних технологій та їх застосування в медицині, сільському господарстві, промисловості тощо, проблеми генетичної інженерії, мостобудування, освітня тематика, питання, пов’язані з вирішенням проблем транспортної інфраструктури, недоліки соціально-економічної політики сьогодення, а також питання мовної компетенції студентів, навчання іноземним мовам, ролі перекладачів у сучасному глобалізованому світі та ін. Обговорювані питання завжди викликають жваву дискусію серед аудиторії, молодих ентузіастів науки та досвідчених викладачів, науковців.

З кожним роком кількість учасників зростає, що характеризує конференцію «Інженер III тисячоліття» як значущий студентський науковий захід у нашому регіоні.

За підсумками конференції учасники мають змогу опублікувати результати своєї науково-технічної роботи. Оргкомітет конференції нагороджує студентів-учасників конференції почесними сертифікатами. Це також не менш важливо, тому що участь у конференції такого рівня значно підвищує університетський рейтинг студента, що є необхідною складовою для тих, хто планує продовжити навчання у магістратурі, аспірантурі.