Про кафедру Видатні вчені Новини кафедри Склад кафедри Наукова робота Методична робота Учбовий процес Розклад Контакти

Видатні вчені кафедри "Станції та вузли"

Микола Романович Ющенко – доктор технічних наук , професор, заслужений працівник вищої школи УРСР, винахідник СРСР, почесний залізничник, талановитий педагог Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна, ректор ДІІТу (1958-1971 рр.)

Микола Романович Ющенко народився 3 грудня 1904 року в селі Марчихіна Буда Ямпільского району Сумської області в сім’ї селян. Початкову освіту Микола Романович отримав у 5-ти класній школі в своєму рідному селі, а середню – при Глухівському педагогічному інституті.

З 1923 по 1930 рік Микола Романович навчався в Київському інституті інженерів залізничного транспорту (КІІТ) та працював за сумісництвом інженером відділу тяги при управлінні Південно-Західної залізниці. Після закінчення інституту молодого фахівця Ющенка розподіляють на кафедру «Станції та вузли» Київського інституту інженерів залізничного транспорту, де він працював на посаді асистента по 1932 рік.

Після закриття КІІТу в 1933 році асистента М. Р. Ющенка, як талановитого викладача фізико-математичних дисциплін та висококваліфікованого інженера-залізничника, переведено на посаду доцента кафедри «Станції та вузли» Московського інституту інженерів залізничного транспорту (МІІТ), яку він обіймав до 1937 року. Викладання в МІІТі Микола Романович поєднував з роботою в Мосдіпротрансі на посадах старшого інженера та керівника групи типового проектування станцій та вузлів.

В управлінні навчальних закладів Міністерства шляхів сполучення пильно слідкували за творчим зростанням молодих вчених транспортних вузів країни. Тому коли в ДІІТі виникло питання про організацію кафедри «Станції та вузли», сюди було направлено саме М. Р. Ющенка. В 1937 році Микола Романович Ющенко очолив кафедру «Станції та вузли» Дніпропетровського інституту інженерів залізничного транспорту (ДІІТ). На цій посаді він працював до 1972 року.

В 1940 році доцент М. Р. Ющенко під науковим керівництвом професора В. М. Образцова захистив кандидатську дисертацію на тему «Проектування плану та профілю сортувальних гірок».

В роки Великої Вітчизняної Війни, коли ДІІТ перебував в евакуації в м. Новосибірськ, під керівництвом М. Р Ющенко вперше в СРСР розроблено та впроваджено Єдиний технологічний процес роботи Кузнецького металургійного комбінату та станції Новокузнецьк-Сортувальний Томської залізниці, що дозволило збільшити випуск металу для потреб оборони держави. В подальшому колективом наукових співробітників ДІІТу на чолі з Ющенком М. Р. розроблено єдині технологічні процеси роботи багатьох залізничних станцій і промислових підприємств.

У післявоєнний період наряду з викладацькою роботою Микола Романович плідно працює як науковець, він продовжує працювати над проблемою взаємодії магістрального і промислового залізничного транспорту. Величезний матеріал, накопичений за роки роботи над цією проблемою потребував систематизації та узагальнення. У 1949 році Микола Романович отримав відрядження до Академії наук СРСР. Уже в липні 1950 року М. Р. Ющенко успішно захистив докторську дисертацію на тему «Теоретичні основи ритмічної роботи станцій та дільниць промислових підприємств».

У 1951 році начальник інституту В. А. Лазарян запропонував професору Ющенку очолити в ректораті керівництво науково-дослідною роботою колективу. А в 1958 році саме В. А. Лазарян рекомендував призначити замість себе професора Миколу Романовича Ющенка на посаду начальника ДІІТу. Так з 1958 по 1971 рік Микола Романович очолює ДІІТ на посаді ректора.

У 1961 році під керівництвом професора М. Р. Ющенка при кафедрі «Станції та вузли» ДІІТу створена і успішно працює до теперішнього часу галузева науково-дослідна гіркововипробувальна лабораторія.

Великий внесок М. Р. Ющенко зробив у розвиток інституту та організацію навчального процесу. На посаді ректора Микола Романович дбав і про те, щоб поліпшити житлові умови викладачів та співробітників ДІІТу. В період його роботи на території інституту збудовано житлові будинки №9 та №10, а також житловий будинок на вулиці Л. Чайкіної. В ті роки інститут пишався новозбудованим спортивним комплексом, плавальним басейном, тиром, про будівництво яких потурбувався М. Р. Ющенко.

М. Р. Ющенко плідно працював як депутат Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів, як лектор часто виступав з лекціями як перед громадськістю міста, так і перед студентами у гуртожитках.

В період з 1972 по 1995 рік Микола Романович Ющенко працює на посаді професора кафедри «Станції та вузли».

28 лютого 1995 року після тривалої хвороби професор М. Р. Ющенко пішов з життя.

Професор М. Р. Ющенко є автором перших типових конструкцій гіркових горловин та методики їх аналітичного розрахунку; співавтором конструкції паркового вагонного уповільнювача типу РНЗ-2. Під його керівництвом розроблено проекти крупних механізованих сортувальних гірок, в т. ч. на станціях Чита, Оренбург, Ховріно, Шевченко та ін.

Професором Ющенком М. Р. опубліковано понад 100 фундаментальних наукових праць; отримано 7 авторських свідоцтв; розроблено 46 проектів та технологічних процесів для виробництва.

Професор Ющенко М. Р. – засновник наукової школи взаємодії промислових підприємств і залізничного транспорту; він був провідним спеціалістом в галузі проектування та експлуатації сортувальних гірок. Під його керівництвом захищено 17 кандидатських та 1 докторську дисертації.

За наукову роботу і допомогу виробництву Микола Романович Ющенко нагороджений

  • медаллю «За доблестный труд в ВОВ»;
  • знаком «Почесному залізничнику»;
  • орденом «Знак Почёта»;
  • орденом Леніна;
  • орденом «Трудового Красного Знамени»;
  • срібною медаллю ВДНГ СРСР (за розробку нового вагонного уповільнювача РНЗ-2).

За значний внесок у розвиток науки та плідну діяльність в галузі підготовки фахівців для залізничного транспорту Миколі Романовичу Ющенко присвоєно звання Винахідник СРСР та Заслужений працівник вищої школи УРСР.

Дружина – Ющенко Ольга Іванівна, 1912 р.

Дочка – Ющенко Надія Миколаївна, 1934 р.

Син – Ющенко Юрій Миколайович, 1938 р.

Син – Ющенко Михайло Миколайович, 1945 р.

Син – Ющенко Сергій Миколайович, 1945 р.

Університет Сайти підрозділів Факультет УПП Бібліотека Гіркововипробувальна лабораторія