СвітлицяSunt lacrimae rerum
et mentem mortalia tangunt*
                        Vergilius
* І речі мають свої сльози, а долі людські хапають за серце.
                        Вергілій

За стародавнім  звичаєм  24  жовтня отець Орест Української православної церкви Київського патріархату освятив Світлицю і подарував її господарям ікону Богоматері Дизайн Світлиці не ілюстративно-розповідний, а знаковий: кожна річ виступає як символ, водночас, ідея, думка уречевлені. Світлиця не етнографічний музей, а навчальна аудиторія, радше це вправа на роздуми.        18 жовтня 2001 року була відкрита Світлиця - аудиторія для лекцій та практичних занять кафедри українознавства. З того часу це базова аудиторія Центру національно-громадського виховання студентства.
       В основу концепції Світлиці покладено ідею Дому, сім'ї, злагоди, добробуту. ДІІТ - дім, Світлиця - його органічна складова. Спільними зусиллями колективу кафедри, студентів, керівництва університету вона була оформлена так, щоб заняття в ній мали щонайбільший ефект. Студент і викладач почуваються комфортно та органічно в інтер'єрі Світлиці, відчувають причетність до розумного, доброго, вічного, того, що вже було, є й буде.
       Світлиця в українській хаті найчистіша, найтепліша, найсвітліша кімната. Світлиця - це затишок, злагода, добро, гніздо, колиска Сім'ї, мамина ласка, дідусева казка, початок і кінець, перша й остання молитва.
       Експозиція Світлиці не є застиглою, вона – своєрідна вправа на роздуми. Тут працюють постійнодіючі виставки ,,Писанка”, ,,Рушник”, ,,Витинанка”. Експонувались паперові скульптури майстрині О. Бєлової ,,Метаморфози”, малюнки-оригінали до мультфільму режисера В. Дахна ,,Енеїда”, фото ,,Ще назва є, а річки вже немає”, ,,Домоткань, річка, що втрачає красу”, шкільне фото, ,,Посміхніться, вас знімають!”, весільне та родинне фото. У вересні 2005 р. окремі композиції Світлиці були виставлені у Дніпропетровському історичному музеї в рамках щорічної фотовиставки ,,Зачаровані містом”.
       Окрім практичних занять чи лекцій у Світлиці проводяться зустрічі студентів та викладачів з українськими митцями, засідання міського краєзнавчого клубу „Ріднокрай“, тематичні виставки („Старе фото", „Писанка", „Рушник", „Витинанка", „Український архітектурний модерн" тощо), виставки робіт професійних художників, студентів, інсценування обрядів (колядки, вечорниці), а також неформальне індивідуальне спілкування студентів, викладачів, співробітників університету, мешканців мікрорайону.
       Світлиця - місце проведення засідань клубу „У „Світлиці" сьогодні гість...", який збирає десятки визначних діячів науки та культури. А у кіноклубі „Сьогодні у клюбі кіно!" можна переглянути фільми про Україну і не тільки.
       До підготовки та реалізації проекту було залучено близько 3 тисяч студентів ДІІТу, 10 викладачів кафедри українознавства, громадськість міста.
У центрі аудиторії інсталяція 'Перша ніч. Початок'. Два рублі, качалка, червоний тканий рушник - перша шлюбна ніч, цнота, зачаття у центрі мікро- і макрокосму. Пара        Дім є надзвичайно містким космічним символом. Він будується і як модель всесвіту в мініатюрі, і як "п'ятивіконний дім" чи "семивратний град", тобто як людське тіло з п'ятьма почуттями та сімома отворами.
       Дім символізує обжитий, одомашнений, підкорений простір, де людина почувається у безпеці. Це місце, де ми народились і куди повертаємося з мандрівок. У язичників дім був пунктом, де починалось і закінчувалось всяке ритуально-обрядове дійство.
        Дім передавався у спадок і був символом роду. Отже, дім - захищене місце, центр родового всесвіту, приручений Космос.
       Дизайн Світлиці не ілюстративно-розповідний, а знаковий: кожна річ виступає як символ, водночас, ідея, думка уречевлені. Світлиця не етнографічний музей, а навчальна аудиторія, радше, це вправа на розуміння.
Одна з інсталяцій на столі - 'Остання молитва' (Небіжчик) буде монтуватися від випадку до випадку (як і в реальному житті), а саме у дні Пам'яті жертв голодоморів та репресій, в день пам'яті Героїв Крут, в день Чорнобильської катастрофи тощо. 'Небіжчик'- це дерев'яний рубель, чорний креп, дерев'яні прості рямці, чорного кольору пляшки, ікона, Псалтир, свічка та пучок васильків, поминальник (граматка).        Світлиця кафедри українознавства - образ, символ української світлиці, України.
       Видатний, зі світовим ім'ям український скульптор Олександр Архипенко вважав, що "митець мусить дати глядачеві (слухачеві) імпульс; лише тоді починає той і сам творчо мислити: символ підказує, наводить на думку, на відчуття" . Слухач і глядач у Світлиці особливий - студент, який мусить творчо мислити!
        Для створення образу та модерного інтер'єру Світлиці активно використано інсталяцію. Інсталяція (з англ. - installation - постановка) - просторова композиція, створювана з різних виробів та матеріалів, природних об'єктів, текстової та візуальної інформації. Інсталяція - це досить поширена форма у сучасному мистецтві. Неординарне сполучення тривіальних речей виявляє в них ті смислові значення та якості, що приховані від буденного сприйняття. Стаючи елементом художнього задуму, річ звільняється від своєї утилітарної функції, водночас набуваючи функції символічної. Естетичний зміст інсталяції розкривається в смислових трансформаціях, грі значень, які є результатом перетворень навколишнього середовища та зміни контекстів.
        Експонати Світлиці, зібрані та описані студентами, - це здебільшого автентичні речі домашнього вжитку, що десятиліттями слугували людям.
        Світлиця - найчистіша найохайніша, найпривітніша, найгостинніша кімната української оселі. Наша Світлиця, органічна складова Дніпроретровського національного університету залізничного транспорту, завжди з радістю приймає гостей.

Університет  |   Головна  |   Новини  |   Історія кафедри  |   Склад кафедри  |   Навчальна робота  |  
Факультет  |   Консультації   |   Наукова робота  |   ЦНГВ„Світлиця“  |   Контакти  |  
Дата останнього поновлення: 23.02.2017
Розробники : Горбова О.В.  
Дрижирук І.С.