22 серпня 1933 року згідно з розпорядженням Народного комісаріату військових та морських справ №119 від 22.08.1933р. при ДІІТі було створено факультет особливого призначення – так відбулося зародження кафедри військової підготовки.

З 10 серпня 1934 року факультет особливого призначення було перейменовано у кафедру військово-транспортних дисциплін, а згодом на кафедру військово-транспортної підготовки та фізкультури. А у 1936 році відбулися нові зміни штатної структури інституту і кафедру перейменовано на кафедру військових дисциплін, яка проіснувала до серпня 1941 року.

Тяжким випробуванням для держави стала Друга світова війна. Свою мужність у захисті Батьківщини продемонстрували  співробітники та студенти, що навчалися на кафедрі військових дисциплін – кращі з них були відряджені на фронт, інші – стали курсантами артилерійського училища, сформованого в Дніпропетровську, залучалися до будівництва протитанкових ровів та участі в партизанському русі.

Після визволення Дніпропетровська від нацистських загарбників військова кафедра відновлює свою роботу та у повоєнні роки випускники кафедри брали активну участь у капітальному відновлення залізниць Донбасу, Криворіжжя, Криму.

У 1961 році військову кафедру було ліквідовано. Свою роботу вона відновила лише у 1968 році. Студенти та випускники кафедри залучалися до будівництва БАМу, де мали змогу на практиці використовувати отримані знання.

Новий відлік у житті кафедри розпочався у 1993 році: згідно з наказом Міністерства оборони України на військову кафедру покладалися обов’язки з відбору та підготовки офіцерів для залізничних військ та органів військових сполучень військового відомства.

20 червня 1998 року відбувся перший випуск офіцерів кафедри для залізничних військ та органів військових сполучень.

Сьогодні КАФЕДРА ВІЙСЬКОВОЇ ПІДГОТОВКИ СПЕЦІАЛІСТІВ ДЕРЖАВНОЇ СПЕЦІАЛЬНОЇ СЛУЖБИ ТРАНСПОРТУ є навчальним закладом Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій та проводить навчально-виховну, методичну та наукову діяльність з військово-професійної підготовки курсантів (студентів) для проходження ними військової служби за контрактом, а також підготовки офіцерів запасу з числа студентів, бере участь у науковій діяльності університету, у тому числі з підготовки науково-педагогічних працівників та підвищення кваліфікації фахівців Держспецтрансслужби і органів військових сполучень.

Курсанти кафедри військової підготовки Держспецтрансслужби приймають активну участь в житті нашого міста, в урочистих заходах, які проводяться міською та обласною адміністрацією. Випускники кафедри, продовжуючи службу в лавах Державної спеціальної служби транспорту, з початку військових дій на сході країни щоденно виконують поставлені завдання в зоні проведення ООС – спочатку на будівництві захисних споруд для особового складу, відновлювали пошкоджені в ході бойових дій, будівлі шкіл в Слов’янську, а сьогодні охороняють діючі та відновлюють зруйновані об’єкти інфраструктури на підконтрольній території Луганської та Донецької областей.