Історія кафедри фізичного виховання

Кафедра фізичного виховання ДНУЗТ має давню історію. Перша згадка в офіційних документах – наказ № 52 від 22.03.1933 р., в відповідності з яким в інституті створено кабінет фізичної культури. В 1934 – 35 навчальному році наказом по інституту № 173а від 15.12.1934 р. створено кафедру фізичної культури. В різні роки кафедра називалась: а) військової і фізичної підготовки; б) фізичної підготовки; в) фізичного виховання і спорту. З 1988 року кафедра називається кафедрою фізичного виховання.

     Кафедру очолювали:

  1. Бойко Данило Микитович (до1935 р. і з 1945 по 1949 р.);
  2. Березницький Соломон Мойсейович (1949 – 1952 р.);
  3. Завадовський Олексій Павлович (1952 – 1955 р.);
  4. Батурін Олександр Трохимович (1955 – 1964 рр);
  5. Усенко Микола Михайлович (1964 – 1975 р.);
  6. Шпак Євгеній Михайлович (1975 – 1979 р.);
  7. Супрунов Юрій Миколайович (1979 – 1985 р.);
  8. Заєць Юрій Львович (1985 – 1991 р.);
  9. Ульченко Володимир Федорович (1991 – 1997р.);
  10.  Пічурін Валерій Васильович (з 1997 і по наш час).

Історія кафедри фізичного виховання тісно пов᾽язана з розвитком в університеті спортивної бази. У 1947 році був відновлений спортивний зал і найпростіші спортмайданчики. В наступні роки побудовано: стадіон (1951 р.); водну станцію на березі річки Дніпро (1952 р.); стрілецький тир (1958 р.); нову водну станцію на березі річки Дніпро (1964 р.); плавальний басейн (1966 р.);спортивний корпус з чотирма спеціалізованими залами (1968 р.).Реконструйовано: стадіон (1976 р.); плавальний басейн (2003 р.).


В різні роки університет прославили своїми досягненнями студенти-спортсмени та їх тренери, які представляли різні види спорту.


Легка атлетика. В університеті її розвиток повʼязаних з такими іменами як заслужений майстер спорту Петро Денисенко, майстер спорту міжнародного класу Віталій Фарафонов, майстер спорту міжнародного класу Ігор Довойно, майстер спорту міжнародного класу Тамара Коба, майстер спорту Віталій Носенко, майстер спорту Олег Егорушкін, майстер спорту Олена Воробченко, майстер спорту Петро Власов. Кандидати в майстри спорту: Віктор Дьяков, Володимир Заблудовський, Анатолій Коломоєць, Олена Волховська, Володимир Подервінскас, Андрій Довойно, Микола Товстоног, Андрій Подервінскас, Олександр Мирний, Ярослав Гвоздецький, Дмитро Забарило, Олександр Смирнов, Олександр Кобець.
В різні роки з командою університету з легкої атлетики працювали такі тренери: А.Т.Батурін, В.Е.Качкар, А.
З.Швець, В.М.Юрченко, М.Г.Упир. В даний час команда є однією з найсильніших вузівських команд області. Сьогодні з нею працє старший викладач кафедри, майстер спорту міжнародного класу з легкої атлетики Віра Анатоліївна Дорош.

Важка атлетика. Розвиток цього виду спорту в університеті пов᾽язаний з іменами тренерів Шпака Анатолія Прокоповича, Ульченко Володимира Федоровича, Козака Олександра Вікторовича.
Шпак Анатолій Прокопович працю
вав  в університеті понад 30 років. Сам є майстром спорту СРСР з важкої атлетики (при цьому результати рівний і перевищуючий цей норматив показував 11 років підряд).А.П.Шпак був чемпіоном універсіади України, переможцем і призером ряду всесоюзних, республіканських і обласних змагань. Протягом роботи (як тренер) підготував 6 майстрів спорту (В.Ф.Клименко, І.В.Безрученко, В.О.Таровик, А.Д.Мірошниченко, С.А.Оліфер, О.М.Фуренець), 11 кандидатів у майстри спорту, 40 спортсменів 1 розряду. У 1980 році його вихованець Олексій Фуренець став переможцем кубку України. Команда важкоатлетів ДІІТу на змаганнях спартакіади вузів МШС СРСР займала: у 1972 році – 3 місце, у 1977 році – 2 місце. В особистому заліку на спартакіаді вузів МШС СРСР перемагали: Клименко В.Ф. (1973), Мірошниченко А.Д. (1977), Копыл А.В. (1977), Фуренець О.М. (1978, 79, 80 р.). Багато студентів ставали призерами цих змагань. Призерами чемпіонатів СРСР серед залізничників ставали Клименко В.Ф., Чуніховський В.П., Фуренець О.М. На чемпіонатах України серед залізничників перемагали: Таровик В.О., Єпов В.П., Фуренець О.М.. Багато вихованців ставали призерами чемпіонатів України серед залізничників, переможцями і призерами обласних і міських змагань.
Доцент кафедри Ульченко Володимир Федорович за період з 1985 року підготував: призера спартакіади вузів МШС СРСР Трецкова Анатолія (1985), переможця цих змагань у 1987,1988, 1989 роках Сергія Левченко. У змаганнях спартакіади вузів області команда університету постійно займає призові місця.
Викладач Олександр Вікторович Козак, майстер спорту України з важкої атлетики, працю
вав з командою з 2008 року. Підготував ряд спортсменів вищих розрядів.

З 2017 року  з командою важкоатлетів університету успішно працює майстер спорту України з важкої атлетики Умеренко Віктор Леонідович. Підготовлено ряд студентів переможців і призерів обласних і міських змагань.

Спортивна гімнастика. Великий підйом цього виду спорту в університеті починається з 1963 року. В різні роки (починаючи з вищевказаного періоду) з командами університету зі спортивної гімнастики працювали старші викладачі кафедри: Г.А.Мелега, І.М.Рейзин, А.І.Квач, М.Б.Сигалов, Н.О.Бурмак. Суддя міжнародної категорії зі спортивної гімнастики Г.А.Мелега підготував 10 майстрів спорту. По 5 майстрів спорту підготували суддя національної категорії А.І.Квач і суддя міжнародної категорії М.Б.Сигалов. Викладачі І.М.Рейзин і Н.О.Бурмак працювали зі спортсменами молодших розрядів і також внесли великий вклад у розвиток спортивної гімнастики в університеті.
     За вищевказаний період команди університету зі спортивної гімнастики (чоловіча і жіноча) стають багаторазовими чемпіонами міста, спартакіади вузів області, спартакіади вузів МШС СРСР. До складу збірних команд України, ЦР ДСТ "Локомотив", Укрради входили наступні гімнасти: М.Білокопитова, Н.Чекулаєва, Г.Бороздюхін, К.Серветник, Г.Бурлака, С.Дубец, О.Петяк, Т.Єлесеєва, С.Тихонов, Н.Ковтун, М.Блазнів, М.Медведєв, Д.Кляутін, Л.Сафроненко, Г.Панарін, В.Пономаренко. З 1970 по 1980 рік чоловіча і жіноча команди ДІІТу зі спортивної гімнастики 7 разів ставали чемпіонами і 3 рази призерами спартакіади вузів МШС СРСР. Абсолютними чемпіонами спартакіади вузів МШС СРСР ставали: М.Білокопитова, Н.Чекулаєва, С.Дубець, О.Петяк, С.Тихонов, Н.Ковтун, М.Блазнів. Такі гімнасти і гімнастки як Г.Бурлака, М.Білокопитова, М.Блазнів, В.Пономаренко, О.Петяк, С.Дубець, Т.Єлисеєва захищали честь Д ніпропетровської області на чемпіонатах України, СРСР, ЦР ДСТ "Локомотив" і інших великих змаганнях.
     З 2006 року з командою університету з цього виду спорту працює майстер спорту України зі спортивної гімнастики, викладач Олександр Володимирович Тиличко, який підготував ряд спортсменів вищих розрядів.

Художня гімнастика. Розвиток цього виду спорту в ДІІТі повʼязано з роботою старшого викладача кафедри фізвиховання Світлани Іванівни Дмитрієвої. У стінах університету нею підготовлено 20 майстрів спорту, які успішно виступали на обласних, республіканських і всесоюзних змаганнях.

Боротьба дзюдо.Цей вид спорту в університеті веде свою історію з 1978 року. У цей період після захисту кандидатської дисертації секцію дзюдо організував на суспільних засадах співробітник кафедри "Будівельні матеріали", майстер спорту з боротьби самбо, Юрій Львович Заєць. Надалі до тренерської роботи було залучено Н.С.Ткаченко (штатного тренера ДСТ "Локомотив").
За короткий період команда ДІІТу з боротьби дзюдо стала однією із найсильніших вузівських команд області. З 1981 року і по 1987 рік команда займала тільки перше або друге місце на спартакіаді вузів області. У 1985 році дзюдоїсти ДІІТу стали чемпіонами спартакіади вузів МШС СРСР. Ведучими борцями були: майстер спорту міжнародного класу, семиразовий чемпіон України, чемпіон світу серед залізничників Олег Зінченко, майстри спорту Микола і Володимир Дзябко, майстер спорту Віталій Божко, майстер спорту Валеріан Шамугія, майстер спорту Абдул Біярсланов, кандидати в майстри спорту А.Воробйов, І.Волошин, С.Кошаев, І.Кириченко і інші.
1986 року в університеті розпочала працювати секція жіночого дзюдо, яку організував у той час уже завідувач кафедрою фізвиховання Юрій Львович Заєць. У 1989 році жіноча команда з боротьби дзюдо стала чемпіоном спартакіади вузів області й утримувала своє лідерство по 1991 рік. Ведучими спортсменками були: Т.Теретенко (стала майстром спорту), Н.Меркулова, Л.Іванова, С.Проніна, Е.Лукашевич, Л.Аршикович.

 Гандбол.Розвиток цього виду спорту в університеті пов᾽язаний з роботою викладача Людмили Миколаївни Коваленко. Вона в 2008 році створила чоловічу команду, а в 2010 – жіночу. Обидві команди вже ставали призерами обласних змагань серед студентів

Футбол.ДІІТ завжди мав сильну футбольну команду. В різні роки з нею працювали тренери: Радоманський, Е.М.Шпак, А.І.Бурганов, А.М.Дрога, А.В.Гордієнко, В.В.Пічурін.
Команда ДІІТу була багаторазовим чемпіоном і призером спартакіади вузів області, спартакіади вузів МШС СРСР, переможцем кубку м. Дніпропетровська (1997 рік).
Багато вихованців команди університету грали або грають у командах майстрів (Д.Стойко, О.Чертоганов, Г.Некрасов, А.Пономаренко, Д.Молош, В.Савченко, О.Модлий і ін.).
Яскраву гру в складі команди університету демонстрували: Д.Стойко, О.Чертоганов, В.Ращупкін, В.Малишкін, О.Басич, С.Гулідов, В.Савченко, М.Кравченко, П.Почепецький, А.Семенов, О.Модлий, А.Білінчук, В.Дядик та ін.
З 2009 року з командою університету працює заслужений майстер спорту України з футболу, викладач (а згодом доцент) Дутко Тарас Романович. Під його керівництвом команда продовжує успішно виступати в різноманітних змаганнях. Так, в 2011 році, команда стала чемпіоном універсіади області з міні-футболу. В інші роки, була багаторазовим призером студентський змагань з футболу і міні-футболу.

Баскетбол.Розвиток цього виду спорту в університеті повʼязано з роботою тренерів Супрунова Юрія Миколайовича і Мельничука Валерія Івановича. Ю.М.Супрунов працював в університеті з 1954 року понад 30 років. За цей період підготував 7 майстрів спорту, 22 кандидати в майстри, більш 200 першорозрядників. Очолювана ним чоловіча команда університету з баскетболу була багаторазовим чемпіоном і призером спартакіади вузів області, чемпіонату області, спартакіади вузів МШС СРСР (з1969 по 1971 – чемпіони), першості ЦР ДСТ "Локомотив", інших змагань.
В різні роки за команду виступали майстри спорту: В.Радзневський, І.Овсянников, В.Жбанів, В.Сидоренко, В.Скалозуб, О.Александров, Є.Крисен, В.Гайдук, О.Рябцев, Д.Приходько; кандидати в майстра спорту: Л.Москаленко, Г.Богомаз, В.Федосенко, В.Погребов, О.Чертоног, О.Качаєв, Є.Зусман, М.Зайцев, Д.Кондратенко, А.Новак, О.Пархоменко, Р.Козарь, П.Бичек, А.Акуленко й інші.
Високі результати показувала і жіноча команда з баскетболу, якою керував Ю.М.Супрунов. Команда 10 разів ставала чемпіоном міста, багаторазовим переможцем і призером: спартакіади вузів області, спартакіади вузів МШС СРСР, першості ЦР ДСТ "Локомотив" і інших змагань. В різні роки за команду виступали: Л.Холодна, Л.Макатер, Л.Титова, К.Кошельная, Н.Шоцких, К.Полонская, Т.Титова, Т.Буряк, Л.Берланд, Л.Шпаделя, Є.Агеєнко, Є.Грузденко, Н.Виногородська, М.Малахова та інші.

Значний внесок у розвиток баскетболу в університеті вніс і Валерій Іванович Мельничук. Він більше 10 років працював з чоловічою командою університету з баскетболу. Багато хто із його вихованців і сьогодні грають у командах майстрів. Під його керівництвом команда неодноразово ставала чемпіоном і призером спартакіади вузів області, чемпіонатів області і міста, успішно виступала на інших змаганнях.

Плавання.1964 року в університеті почалося будівництво плавального басейну. Безпосередньою причиною для початку робіт послужив той факт, що норматив з плавання (обов᾽язковий при складанні норм ГПО) студентам доводилося складати восени або навесні на річці Дніпро. Було створено штаб будівництва плавального басейну, який очолив проректор інституту Кишеня Н.Н. Проект басейну склали студенти і викладачі кафедри будівельного виробництва факультету ПЦБ (зав. кафедрою доцент С.С.Ульріх) У цій роботі брали участь викладачі І.Р.Запченко, М.І.Кирейко, В.В.Сметанін і студенти Луценко, Бандура, Родосельський. Будівництво басейну велося на суспільних засадах студентами і співробітниками інституту. Будівельні роботи було закінчено за два роки, що стало подарунком колективу ДІІТу Батьківщині на честь 50 річчя жовтня.
Організаційною роботою по відкриттю плавального басейну займався В.А.Астахов. При басейні була відкрита ДЮСШ з плавання (1967 р.), яку очолив Логвинов В.Н. Тренерський колектив ДЮСШ: Карауш В.І., Клименко Л.В., Клименко Л.А., Доценко І.Г. За короткий час було підготовлено ряд майстрів спорту, кандидатів у майстра спорту і спортсменів-розрядників. Першим норматив майстра спорту з плавання виконав Середенко Семен, який став чемпіоном України (тренер Клименко Л.В.). У 1971 році Руцька Наталля стає чемпіонкою ЦР ДСТ "Локомотив", бере участь у чемпіонаті світу серед залізничників і стає срібним призером. За час роботи ДЮСШ норматив майстра спорту виконали: Прокопенко С., Румянцев В., Скобіна Н., Банвер Л., Зеркаль Г., Кукса Ю., Вісін А. Кандидатами в майстри спорту стали: Шевченко В., Воріна О., Жмайлова О., Мурашко В., Закорецький В., Чорномаз Ю., Пашкевич А., Соколовський Л., Набивач С., Набивач Н., Мотузас О., Фоменко С., Шерстов О., Кравчук А.
Багато вихованців ДЮСШ після закінчення середньої школи вступали до ДІІТу і, будучи студентами, продовжували удосконалювати свою спортивну майстерність. Команда університету з плавання починаючи з 1967 р. була багаторазовим переможцем і призером спартакіади вузів МШС СРСР, спартакіади вузів області. Великий внесок у підготовку спортсменів вищих розрядів вніс старший викладач кафедри фізвиховання Клименко Л.В. Почесний майстер спорту СРСР, шестиразовий чемпіон України, дворазовий призер чемпіонатів СРСР (1963, 1967 р.), чемпіон світу серед залізничників (1968 р.), він (з 1967 року) підготував 6 майстрів спорту, 22 кандидати в майстри спорту.

Ряд років з командою успішно працювали старший викладач Собко Світлана Анатоліївна і майстер спорту України з плавання, у минулому чемпіон світу серед юніорів, викладач Квіта Сергій Володимирович.
З 2016 року команду прийнялакандидат педагогічних наук, доцент Олена Миколаївна Доценко.

Греко-римська (класична) боротьба.Розвиток цього виду спорту повʼязано в університеті з роботою старшого викладача кафедри фізвиховання, майстра спорту Мовшина Юхима Йосиповича. Він підготував багато гарних борців. Найбільш сильна команда ДІІТу з класичної боротьби була в період з 1969 по 1975 рік. У цей період за неї виступали кандидати в майстра спорту А.Алманов, В.Залевський, В.Іванов, А.Петравець і майстер споту Г.Родоманов. Г.Родоманов був переможцем і призером цілого ряду великих міжнародних, всесоюзних, республіканських і обласних змагань. Успішно виступала команда й у період з 1975 по 1981 р. Переможцями і призерами ЦР ДСТ "Локомотив", першості вузів МШС СРСР у цей період були кандидати в майстри спорту О.Савицький, О.Гладченко, А.Гротко, В.Сердюк, Н.Полєвой, О.Лісовський.

Багато сильних спортсменів, у тому числі майстрів спорту, було підготовлено в командах університету з кульової стрільби (тренер Кириченко Микола Акимович) і академічного веслування (тренери Мандрівний і Напара Ю.Б.).