Екологічна та цивільна безпека

 

Історія кафедри «Хімія та інженерна екологія»


Кафедра «Хімія» – одна з найстаріших кафедр, яка працює з дня заснування університету. Сучасну назву «Хімія та інженерна екологія» кафедра здобула у 1999 році у зв’язку з відкриттям нової спеціальності за напрямком «Екологія наземного транспорту».
Першими завідуючими кафедри були доцент Стефановська З. Ф. (1933–1936), академік Ройтер В. А. (1937–1941), професор Лєбєдєв П. П. (1941–1942), професор Розенберг М. А. (1942–1948), доцент Донська Д. Б. (1949–1953), доцент Богданова Л. П. (1968).
Активне наукове життя кафедри пов’язане з іменами таких видатних вчених міжнародного масштабу як професор Рис Й.Г. та Плахотник В.М.

У період з 1954 по 1968 рік кафедру очолював видатний вчений, засновник наукової школи хімії фтору, професор Рис Йосип Григорович. Цей період характеризується підйомом учбово-викладацької та науково-дослідної роботи. Лекції Й.Г. Рисса і керовані ним учбово-методичні семінари стають своєрідним університетом не тільки для молодих асистентів і доцентів кафедри, але і для багатьох хіміків Дніпропетровська. У 1964р. Й.Г. Рисс завершує роботу над створенням підручника з загальної хімії. Підручник “Загальна хімія” побачив світ у 1973р. вже після смерті автора. Галуззю наукових інтересів Й.Г. Рисса була хімія фтора. В 1956р. виходить з друку монографія “Химия фтора и его неорганических соединений” – головний науковий труд Й. Г. Рисса.

Під керівництвом Й.Г.Рисса виконані та успішно захищені дисертації: С. Л. Ідельс, Л. П. Богдановою, В. Б. Тульчинським, Н. Ф. Кулішом, Н. Г. Пархоменко, В. М..

  

 

З 1969 по 2007 рік кафедру очолював видатний вчений та громадській діяч Плахотник Володимир Миколайович – доктор хімічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, Соросівський професор, засновник наукових шкіл літієвих джерел струму та екологічної безпеки залізничного транспорту. Володимир Миколайович проводив активну міжнародну наукову діяльність в рамках проектів STCU, ISAR, INTAS, DAAD, Renaissance Foundation, поширюючи накопичений досвід серед колег по всьому світу.

За цей період кафедра формує головні наукові спеціалізації у галузі хімії неорганічних фторидів та охорони довкілля на залізничному транспорті, які успішно працюють до сьогодні.
У 1994 році під його керівництвом в університеті відкрито першу в Україні галузеву науково-дослідну лабораторію охорони довкілля на залізничному транспорті и починаючи з 1999 року кафедра розпочинає випуск фахівців у галузі екології наземного транспорту – єдиної в Україні фахової освіти охорони довкілля на залізничному транспорті.

Професор Плахотник В. М. залишив величезну наукову спадщину, є Лауреатом премії імені Д. І. Менделєєва та медалі імені Л. А. Чугуєва, автором понад 500 наукових праць, 50 патентів та монографій. Під його науковим керівництвом захищено 15 дисертацій та виконано більш ніж 150 науково-дослідних робіт та науково-технічних проектів. Одним з вагомих результатів науково-педагогічної діяльності професора В. М. Плахотника є видання підручника «Хімія з основами біогеохімії».

 

 

 

З 2007 року до 2015 р. кафедру очолювала кандидат хімічних наук, доцент Яришкіна Лариса Олександрівна - вона успішно розвивала наукову школу охорони довкілля на транспорті та технологічних інженерних рішень природоохоронної діяльності, була головою координаційної ради «Дніпропетровського відділення національного екологічного центру України», та довгі роки завідувала ГНДЛ «Охорона навколишнього природного середовища на залізничному транспорті». Під її керівництвом виконано більш ніж 25 НДР. Має більш ніж 150 надрукованих наукових та науково-методичних робіт.

 

 

 

 

З 2015 року кафедру очолює учениця Плахотника В.М., доктор технічних наук, професор Зеленько Юлія Володимирівна. Вона має понад 250 друкованих праць та патентів у сфері охорони довкілля, раціонального природокористування, екологічної безпеки та підвищення безпеки руху на залізницях. Є міжнародним експертом з безпеки мультимодальних перевезень при Міністерстві інфраструктури України. Координує роботу «Центру спеціального навчання з питань перевезення небезпечних вантажів на залізничному транспорті». Є членом спеціалізованої вченої ради з захисту дисертацій за спеціальністю 21.06.01 – Екологічна безпека, членом Науково-методичної комісії МОН з біології, природничих наук та математики (НМК 7) та активно залучається у якості експерта з акредитації профільної спеціальності та освітніх програм.

Протягом останніх 25 років на кафедрі працювали та працюють доценти Тульчинський В.Б., Драбкіна А.Х., Слізький С.М., Арламова Н.Т., Тарасова Л.Д., Безовська М.С., Сорока М.Л. професор Дворецький А.І., старший викладач Ковтун Ю.В., асистенти Коровіна В.Г., Розгон О.В., Лещінська А.Л.

Кафедра «Хімія та інженерна екологія» провадить загальну екологічну освіту студентів усіх факультетів університету. З метою формування екологічної культури студентів університету працівниками кафедри постійно провадяться заходи, спрямовані на формування та поширення екологічної думки. 

Загалом, в університеті кафедра реалізує навчально-педагогічну діяльність у напрямках:
– інтеграція вивчення курсу «Основи екології» у навчальні плани усіх спеціальностей університету;
– підготовка фахівців з екології;
– залучення молоді до науково-технічної творчості у галузі охорони довкілля;
– підвищення кваліфікації фахівців та студентів, залучених до процесу екологічної освіти в університеті;
– співпраця кафедри з громадськими організаціями щодо реалізації спільних екологічних програм.
Починаючи з 1999 року на базі кафедри здійснюється підготовка бакалаврів, спеціалістів та магістрів зі спеціальності «Екологія та охорона навколишнього середовища». За ці роки на кафедри підготував магістрів, спеціалістів та бакалаврів більша частина яких працює за фахом у державних установах, органах місцевого самоврядування та підприємствах України.

З метою посилення конкурентної здатності випускників на ринку праці викладачі кафедри проводять активну роботу з адаптації освітніх програм до актуальних потреб економіки та промисловості. До програми підготовки фахівців включено багато сучасних інноваційних курсів.

 

Кафедра інтенсивно впроваджує кращі практики європейської екологічної освіти, інтегруючі у фахові курси ключові питання управління природоохоронною діяльністю згідно ISO 14000 та стратегії стійкого розвитку.
Науково-педагогічний склад кафедри приділяє особливу увагу практичній підготовці студентів. На базі кафедри працює дві навчальні лабораторії, оснащені сучасними приладами хімічного та фізичного аналізу компонентів довкілля. До фахових курсів кафедри інтегровані лабораторні та практичні заняття, які охоплюють усі питання моніторингу та інструментального контролю виробничих викидів та скидів, хімічного аналізу відходів та ґрунту, фізичних факторів навколишнього середовища.

Для студентів кафедри створені усі умови для підвищення фахової майстерності та набуття знань та вмінь.
Щорічно усі студенти-екологи проходять навчально-виробничу практику на базі підприємств, які успішно провадять сучасні системи екологічного менеджменту та моніторингу впливу на довкілля.

Серед баз практики широко представлені наукові установи, виробничі лабораторії та державні екологічні організації.

Найкращі студенти кафедри проходять фахове стажування у державних органах виконавчої влади, серед яких Державна екологічна інспекція та Департамент екології та природних ресурсів Обласної державної адміністрації.

 

Студенти кафедри активно залучаються до наукової творчості та вирішення актуальних проблем екологічної безпеки залізничного транспорту та Дніпропетровського регіону. Щорічно наукові розробки студентів-екологів презентуються на конкурсах різного рівня. За останні роки студенти кафедри здобули перемогу у більш ніж 10 конкурсів наукових робіт, посіли призові місця 5 фахових олімпіад та отримали понад 5 грантів для реалізації власних ініціатив. На базі кафедри організовано одну із перших найбільших у регіоні спеціалізованих екологічних наукових конференцій молодих вчених «Екологічний інтелект», у роботі конференції взяли участь понад 750 молодих науковців з 20 країн світу.

Співробітники кафедри провадять успішну роботу із залучення шкільної молоді до наукових досліджень та фахового екологічного навчання.

За останні роки кафедрою реалізовано низку проектів інноваційної випереджаючої екологічної освіти серед учнів шкіл сільської місцевості Томаківського та Павлоградського районів області. Дев’ять учнів, вихованців кафедри, є призерами та лауреатами екологічних наукових конкурсів всеукраїнського та міжнародного рівнів.

Науково-педагогічний склад кафедри постійно залучається до реалізації різних міжнародних проектів:

  • Project Erasmus+ «Crisis and Risks Engineering for transport services» (CRENG).
  • Project within the Twinning "Support to the Ministry of Infrastructure in establishing conditions for application of the European Model of Railway in Ukraine" was finally launched.
  • Project STCU #3322 “Development of the efficient technology for eliminating environmental aftermaths in transport, military conflicts and terrorism acts”
  • Project STCU Gr-83 “Development of Synthesis Techniques and Industrial Technologies of Production of Materials for Reaction Vessels of Lithium Power Sources”
  • NEAR project “Network of European-Asian Rail Research Capacities” – expert
  • MISCTIF project Master: “Interoperability / Safety / Certification” in Ukraine and Central Asia international railway transport
  • MieTGV -Joint European project «Master of infrastructure and exploitation of high-speed railway transport»
  • та багато інших.

Починаючи з 1994 року на базі кафедри працює Галузева науково-дослідна лабораторія «Охорона навколишнього середовища на залізничного транспорті», яка наразі є підрозділом Науково-дослідної частини університету. У період 1994–2007 роки керівництво ГНДЛ «ОНС» здійснювала доцент Яришкіна Л.О. З 2007 року лабораторію очолює Бойченко Андрій Миколайович.

  

За останні 30 років у ГНДЛ працювали: старші наукові співробітники Товмаш Н.Ф., Сорока Н.Ю., Гулівець І.Л., Заіка М.О. та багато інших вчених-дослідників.
ГНДЛ «ОНС» – є провідним науковим підрозділом. що забезпечує науково-методичний супровід природоохоронної діяльності підприємств транспорту, металургії та інших галузей Дніпропетровської області та України загалом. Починаючи з 2003 року ГНДЛ «ОНС» є акредитованою та атестованою лабораторією на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду за забрудненням довкілля.
В останні роки ГНДЛ налагодила ефективну наукову співпрацю з найбільшими промисловими підприємствами м. Дніпра та області. Наразі ГНЛД є найбільшою не державною науково-дослідною лабораторією, що здійснює моніторинг природоохоронної діяльності промислових підприємств в Дніпропетровській області.
За останні десять років науковцями ГНДЛ виконано понад 2000 науково-дослідних робіт та послуг загальним обсягом фінансування більш ніж 5,0 млн. грн.
Серед наукових розробок ГНДЛ найбільшого значення та визнання: Галузева програма «Охорона навколишнього середовища на залізничному транспорті України», «Правила користування системами водопроводу та каналізації на залізничному транспорті України», «Нормативи водоспоживання та водовідведення на залізничному транспорті», «Правила безпеки та порядок ліквідації наслідків аварійних ситуацій з небезпечними вантажами при перевезенні із залізничним транспортом», «Методика розрахунків питомих балансових норм водоспоживання та водовідведення на підприємствах залізничному транспорту», «Основні напрямки реконструкції водоочисних споруд підприємств залізничного транспорту», «Рекомендації щодо екологічної оцінки відпрацьованого баласту для повторного використання», Технічні умови «Грунто-щебенева суміш як вторинна сировина» та інші завдання перспективного плану розвитку наукового напряму «Технічні науки» університету.
В рамках міжнародної наукової діяльності Організації Співдружності Залізниць науковцями ГНДЛ розроблені та затверджені: «Рекомендації щодо ліквідації екологічних наслідків аварій при перевезенні небезпечних вантажів», «Рекомендації щодо ліквідації відходів, які утворюються від діяльності залізничного транспорту» та інші.
Науковці ГНДЛ, серед яких: старший науковий співробітник Васильєва С.В., та науковий співробітник Романенко Є.П., спільно з співробітниками кафедри провадять фахову та інноваційну екологічну освіту студентської молоді університету.
На сьогодні співробітники ГНДЛ «Охорона навколишнього середовища на транспорті» Українського державного університету науки і технологій мають технічні компетенції у наступних сферах:
− визначення концентрації забруднюючих речовин у атмосферному повітрі;
− викиди організовані промислових стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря;
− показники мікроклімату, фізичні фактори та концентрація забруднюючих речовин у повітрі робочої зони;
− фактори трудового процесу;
− загальні характеристики та концентрації забруднюючих речовин в поверхневих, зворотних, підземних та стічних водах;
− хімічний склад ґрунтів та відходів.

 

 

Історія кафедри

Кафедра «Техніка безпеки» була створена в 1962 р. відповідно до наказів міністра шляхів сполучення СРСР № Е-19577 та начальника інституту № 346. У 1973 р. її перейменовано на кафедру «Охорона праці», а у 1991 р. – на кафедру «Безпека життєдіяльності».

Першим завідувачем кафедри був доц. Нестеров А.І. Надалі на цій посаді працювали к.т.н., доц. Іванков М.М. (1973-1983 р.р.), к.т.н., доц. Бова Є.В. (1983-1989 р.р.), к.т.н., доц. Євтюхов Г.А. (1989-1998 р.р.), д.т.н., проф. Кузнєцов Т.Ф. (1998-1999 р.р.), д.т.н., проф. Рибкін В.В. (1999-2001 р.р., 2003-2005 р.р.), к.т.н., доц. Заяць Ю.Л. (2001-2003 р.р., 2005-2016 р.р.), д.т.н., проф. Горобець В.Л. (2017-2019 р.р.). З 2019 р. кафедру очолює д.т.н., доц. Саблін О.І.

к.т.н., доц. Євтюхов Г.А.

д.т.н., проф.
Кузнєцов Т.Ф.

д.т.н., проф. Рибкін В.В.

к.т.н., доц. Заяць Ю.Л.

д.т.н., проф.
Горобець В.Л.

д.т.н., доц. Саблін О.І.

Значний  внесок у розвиток кафедри зробив к.т.н., доц. Євтюхов Г.А. За його участі кафедра була оснащена сучасним обладнанням і стендами, вимірювальною апаратурою та комп'ютерами. За його iнiцiативи в університеті розпочато підготовку спецiaлiстiв з охорони праці та безпеки на залізничному транспорті за фахом «Транспортні системи». Перший набір на цю спецiальнiсть відбувся у 1996 році. За рішенням МОН України з 2002 р. у Державних стандартах освіти до переліку спеціалізації «Транспортні системи» була внесена спеціалізація «Охорона праці та безпека на залізничному транспорті». На кафедрі з 2003 року проводилася підготовка спеціалістів на базі випускників технікумів, а також магістрів за спеціальністю 8.100402 «Транспортні системи». Кафедра здійснює учбовий процес на факультетах усіх спеціальностей денної і безвідривної форм навчання та в інституті післядипломної освіти.

Навчально-лабораторна база кафедри – це 3 лабораторії, 3 спеціалізовані аудиторії та спеціалізована лекційна аудиторія. Лабораторії оснащені технічними засобами навчання, діючими установками та приборами, макетами, пересувним мультимедійним комплексом та персональними ЕОМ, що в повній мірі забезпечує навчальний процес. Провідні викладачі кафедри читають лекції в навчальному центрі з охорони праці мiнicтepcтва інфраструктури України для керівників і спеціалістів підприємств залізничного транспорту. Викладачі кафедри консультують дипломників ycix факультетів університету при розробці розділів з охорони праці та безпеки життєдіяльності.

Головною складовою методичного забезпечення навчального процесу на кафедрі є навчально-методичні комплекси провідних дисциплін. Протягом останніх років кафедрою впроваджена модульно-рейтингова система поточного та підсумкового контролів засвоєння студентами навчального матеріалу, підготовлені конспекти лекцій державною мовою. Також викладачами кафедри розробляються та випускаються навчально-методичні вказівки до лабораторних робіт.

Одним з багатьох завдань університету – це підготувати виховного, грамотного, гармонійно розвиненого спеціаліста залізничного транспорту. На кафедрі БЖД виховна робота проводиться силами кураторів академічних груп, а також під час занять зі студентами усіх факультетів. Куратори груп складають по семестрові плани виховної роботи у відповідності до вказівок гуманітарної ради університету та плану виховної роботи університету.

На кафедрі також здійснюється наставницька робота з молодими асистентами, викладачами з боку досвідчених викладачів, науковців.

Завдяки виховній роботі студенти, отримуючи вищу освіту в університеті, зокрема на кафедрі БЖД мають можливість поглибити і розширити життєвий потенціал, рівень духовного й морального розвитку, світогляду а важливих суспільно-гуманітарних якостей, що дозволить максимально виявити себе в праці, зайняти гідне місце в житті, досягати особисті цілі, принести користь суспільству і державі.

Сфера наукових інтересів фахівців лабораторії пов’язана з проведенням робіт з технічного діагностування та експертиз причин руйнування тягового моторвагонного та інших видів рухомого складу залізничного транспорту та їх елементів, науковому супроводженні поетапного продовження терміну служби рухомого складу залізниць України, виявленні причин передчасного руйнування залізобетонних та бетонних виробів інфраструктурних об’єктів залізниці, дослідженні хімічного складу ґрунтів, щебеневого баласту та металів конструкцій та їх деталей для проектних, експертних та інших науково-дослідних робіт. Надалі планується проведення робіт з діагностування нового та експлуатованого вагонного та локомотивного парку на відповідність матеріалів, які застосовані при його виробництві нормам стандартів України та Євросоюзу.

Вказані дослідження будуть сприяти попередженню виникнення аварійних ситуацій, наслідками яких можуть бути пожари, сходи з рейок рухомого складу та інші значні матеріальні і нематеріальні витрати, які знижують безпеку руху на залізничному транспорті.

Також проводяться розробки нових матеріалів та технологій виготовлення будівельних, конструкційних залізобетонних, бетонних, металевих, композиційних матеріалів для потреб залізничного транспорту.

На виконання чинного законодавства, Дніпровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна має право на участь у розслідуваннях нещасних випадків на виробництві в якості незалежного експерта. Особливо у спірних питаннях виникає потреба у незалежній компетентній експертизі та розробці інженерно-технічних рішень, де з'ясовуються справжні причини та обставини окремого нещасного випадку. В такому разі фахівці науково-дослідної лабораторії кафедри залучаються та проводять власне розслідування інциденту.