Інтелектуальні системи енергопостачання

Кафедра «Інтелектуальні системи енергопостачання» створена на базі кафедр «Інтелектуальні системи електропостачання» та «Теплотехніка» у зв’язку з реструктуризацією університету.

Історія кафедри «Інтелектуальні системи електропостачання»

Кафедра "Інтелектуальні системи електропостачання" була створена в складі електротехнічного факультету в 1930 році, з першого року існування ДІІТу.

Перший випуск 15 спеціалістів з енергопостачання залізниць відбувся у грудні 1932 р. з числа студентів 4-го курсу, переданих ДІІТу в 1931 р. з металургійного інституту.

Для читання лекцій на старших курсах електротехнічного факультету у 30-х роках запрошувались провідні спеціалісти країни: професори Трахтенберг М.Н., Баумгартен М.З., Староскольський М.А та інші.

Першим завідувачем кафедри електропостачання залізниць був професор Староскольський М.А., після нього – кандидат технічних наук, доцент Купрін С.М. З 1937 року кафедрою завідував доцент Ришковський І.Я., була організована підготовка інженерів за спеціальністю «Електросилове господарство».

Під час Великої Вітчизняної війни в зв’язку з евакуацією ДІІТу до Сибіру працівники кафедри продовжили навчальну та наукову роботу у Томському електромеханічному інституті залізничного транспорту. Після війни ДІІТ відновив роботу в рідному місті 20 жовтня 1944 року.

Багато випускників, що захистили дипломні проекти з енергопостачання ще в довоєнні роки, стали видатними діячами та зайняли відповідальні посади: Ковтун М.В – начальник Головного Управління електрифікації МШС, Дащенко І.Т – директор Закарпатської енергосистеми, Пономаренко М.І – головний інженер Дніпропетровського району електричних мереж Дніпроенерго, Булава П.М – начальник відділу Головного Управління електрифікації МШС, Мірошниченко Р.І – доктор технічних наук, зав. лабораторією ЦНДІ МШС та багато інших.

В 50-і роки на кафедрі, очолюваній к.т.н, доцентом Ришковським І.Я, працювали кандидати технічних наук, доценти Ломазов Д.Б., Беліченко Г.М., Нечаєв М.О., Кучма К.Г., Подольський Л.Р. та інші.

Серед випускників 1948-1955 років: Земляной М.М., Слуцький З.М., Бабенко І.Д., Таслицький Я.М. – керівники та провідні спеціалісти з електрифікації залізниць. Навчальна робота кафедри у цей час тісно пов'язана з науковою, основними напрямками якої були: протикорозійний захист підземних металевих споруд, регулювання напруги залізничних електростанцій, дослідження режимів роботи системи тягового електропостачання. Співробітники кафедри Ришковський І.Я., Кучма К.Г., Прохорський О.О. видали за десятиріччя 5 підручників. Підручник Прохорського О.О «Тягові та трансформаторні підстанції» витримав 4 видання, за одне з яких автор був нагороджений срібною медаллю ВДНГ.

В 60-ті роки кафедрою керував доцент Нечаєв М.О., а з 1973 року к.т.н., доцент Почаєвець Е.С., випускник аспірантури МІІТу. В середині 70-х років кандидатські дисертації захистили співробітники кафедри Дьяков В.О.,Манусов Ю.Б., Івлєв Ю.К., Хмельницький Є.Д. Значний розвиток отримує наукова робота, пов'язана з оптимізацією режимів роботи системи тягового електропостачання. На основі цих досліджень в середині 80-х років захистили кандидатські дисертації молоді співробітники, випускники ДІІТу Лєбєдєв В.М. та Савіч Я.Ю.

З 1982 по 1985 рік кафедру очолював доцент Прохорський О.О., а з 1985 по 1995р. – доцент Івлєв Ю.К. В той час на кафедрі працювали професор Колєсов С.М., доценти Манусов Ю.Б., Бобров О.Г., Дьяков В.О., Сидоренко Є.І., старші викладачі: Качан Ю.О., Манін В.П., Шевченко В.М. В складі кафедри функціонував науково-дослідний сектор, в якому плідно працювали старші наукові співробітники Тарасов В.І., Ростовський, Іванов В.І. З 1995 по 2006 р. кафедрою завідував д.т.н., професор Доманський В.Т. За період з 1996 по 2006 роки на кафедрі підготовлені та захищені 4 кандидатські дисертації (Корнієнко В.В., Кузнєцов В.Г., Землянов В.Б., Цейтлін С.Ю.). В цей час кафедра співпрацює з Науково-дослідним інститутом електрофізичної апаратури (НИИЭФА, Санкт-Петербург), об’єднанням Промавтоматика (Житомир), залізницями України, а також має міжнародні стосунки зі спеціалістами Сербії, Польщі, Німеччини, Росії, Ірану. Були надруковані підручники: «Релейний захист», автор Фігурнов Є.П., «Електротехнічні та конструкційні матеріали», автор Колєсов С.М.. В липні 2006 року кафедру очолив к.т.н. Сиченко В.Г. Кафедра продовжує підготовку інженерів-електриків за спеціальністю «Електротехнічні системи електроспоживання » по денній та безвідривній формах навчання.

З 2006 р. по теперішній час на кафедрі захистили кандидатські дисертації Босий Д.О., Матусевич О.О., Полях О.М., Кирилюк Т.І., Калашников К.О. В 2011 і 2012 роках захистили дисертацію на здобуття вченого ступеня доктора технічних наук зав. кафедрою Сиченко В.Г. та доц. Кузнєцов В.Г.

Всього за роки існування кафедра підготувала понад 4500 спеціалістів у галузі проектування, монтажу та експлуатації систем електропостачання транспорту. Серед них керівники високого рангу: перший заступник міністра транспорту та зв'язку, к.т.н. Корнієнко В.В., начальники Головного управління електрифікації та електропостачання Укрзалізниці (ЦЕ) Анохов І.В., Малишко І.В., Данильченко В.І., перший заступник ЦЕ Карпенко С.Я., заступник ЦТех Ларюшкін В.Л., заступник ЦРБ Скобленко В.М., головний інженер Придніпровської залізниці Завгородній О.В., начальник служби РЗіА Дніпрообленерго Сапронков В.А., заст. начальника служби РЗіА Дніпроенерго Дорофей М.М., начальник енергогосподарства Дніпроміскелектротранспорт Загайко О.А., декан факультету "Економіка та менеджмент на транспорті" Романко В.І., начальники служб і дистанцій електропостачання та провідні фахівці залізниць.

Науково-дослідна програма тісно пов'язана з виконанням Державної програми електрифікації залізниць. На кафедрі була розроблена програма енергозбереження на залізничному транспорті на 1996-2010 роки. Уже сьогодні Укрзалізниця на базі розробок кафедри на 4 % знизила затрати електроенергії для перевізного процесу.

Були надруковані навчальні посібники «Надійність і діагностика пристроїв тягового електропостачання» авторів В.Г. Кузнецова, О.В. Єфімова, О.Г. Галкіна, Матусевича О.О., «Електричні системи та мережі нетягових споживачів залізничного транспорту» авторів Бондаря І.Л., Бондаря О.І., Сиченка В.Г. та «Алгоритмізація завдань і САПР систем електропостачання» авторів А.А. Меняйленка, Ляшука В.М. В 2012 році отримано гриф МОНу на навчальний посібник «Електропостачання промислових підприємств залізничного транспорту»(автори: Бондар І.Л., Бондар О.І., Остапчук О.В., Сиченко В.Г.). Розгорнута робота по підготовці навчально-методичної літератури по дисциплінам кафедри.

Наявність на кафедрі галузевої науково-дослідної лабораторії сприяє активній науковій діяльності викладачів, наукових співробітників та інженерів. ГНДЛ «Електропостачання та енергозбереження» є провідною в Укрзалізниці з питань впровадження новітніх технологій на електрифікованих ділянках, реалізації на залізницях України швидкісного руху. До роботи в цій лабораторії залучаються також аспіранти та студенти.

Перед колективом кафедри стоять великі завдання у справі вдосконалення навчального процесу, впровадження наукових досягнень з метою розвитку технічного прогресу на залізничному транспорті, і кафедра впевнена, що ці завдання будуть виконані.

Кращі випускники кафедри

                                    

Співробітники кафедри "Інтелектуальні системи електропостачання" 2013 рік.

                                 

Кафедра "Інтелектуальні системи електропостачання" одна з найстаріших кафедр університету. У 2015 році співробітники кафедри святкували 85-ту річницю свого існування.

Основні етапи розвитку кафедри «Теплотехніка»:

10.10.1931р. (наказ № 193) - засновування кафедри під назвою "Теплотехніка та термодинаміка" у складі механічного факультету. Першим завідувачем кафедри був доцент В.П.Молчанов.

1931 - 1941рр. - створення та обладнання лабораторної бази;

1941р. - евакуація. Факультети механічний та електрифікації залізниць увійшли до складу Томського електромеханічного інституту інженерів залізничного транспорту.

30.03.1942р. (наказ № 2) - ДІІТ відновлюється як самостійний інститут. Згідно з штатним розкладом з 1.09.1942 р. до складу кафедри "Теплотехніки" входили доцент В.І.Орлов - завідувач кафедри та ст. викладач Е.І.Аксельрод.

1944 - 1950рр. - реевакуація інституту, відродження лабораторної бази, виконання наукових робіт по відновленню та вдосконаленню енергетичної бази залізниць та заводів МШС.

1950 - 1960рр. - продовжується розвиток кафедри. Завідувачем кафедри стає Ф.П.Казакевич. Колектив поповнюється доцентами Г.І. Анофрієвим, та А.М.Крапівіним, які перейшли з МЕМІТу, ст. викладачем В.П.Мурашем, асистентом Ю.І.Розенгардом (у майбутньому доктор наук, професор, завідувач кафедри "Промислова теплоенергетика" Національної металургійної академії України). Удосконалюється дослідницька база кафедри, виконуються дослідження, які знаходять відгук у фундаментальній науковій літературі.

1960 -1975рр. - завідувачем кафедри стає Г.І. Анофрієв. Кафедра починає підготовку спеціалістів за фахом "Промислова теплоенергетика" по вечірній та заочній формах навчання. Розгортаються роботи по дослідженню та вдосконаленню теплових балансів підприємств залізничного транспорту, з магнітної обробки води для котельних агрегатів промислових підприємств, вивченню робочих процесів у елементах ядерних енергетичних установок. Значно розширюються площі під експериментальну базу кафедри. На основі досліджень, виконаних на кафедрі, захищають кандидатські дисертації Є.В.Христян та В.С.Михайлов.

В 1969 р. відкрилася лабораторія при кафедрі «Теплотехніка».

1975 - 1987рр. - кафедрою завідував М.О.Іванов.

1987 - 1992рр. - кафедру очолював доцент В.С.Михайлов.

1980 рік.

Зліва направо: доценти Михайлов В.С. , Анофрієв Г.І., зав. кафедрою Іванов М.О., ст. викладач Цап В.С., доцент Христян Є.В.

За цей період значного розвитку набуває науково-дослідницька робота кафедри. Формуються три основних напрямки науково-технічної діяльності колективу ("Гідродинаміка колекторних систем", "Інтенсифікація теплообміну у теплонапружених елементах енерготехнологічного обладнання", "Централізація систем теплопостачання підприємств залізничного транспорту"). Зростає кількісний склад науково-дослідного колектива. Захищають кандидатські дисертації В.Ф.Івін (нині доцент кафедри), О.О. Воловік (нині доцент кафедри "Вища математика"), Г.І. Покандюк (нині доцент кафедри "Інформаційні та комп'ютерні технології"). Підготував, але не встиг захистити докторську дисертацію О.М.Крапівін. Колективом кафедри розробляються технічні пропозиції, які впроваджуються у проекти централізації теплопостачання залізничних вузлів "Львів", "Одеса-головна" та станцій Дніпропетровськ, П'ятихатки, Бессарабська, Сімферополь, Павлоград, Новомосковськ, Мелітополь. У 1982р. виходить з друку монографія В.С.Михайлова у співавторстві з П. І. Бистровим "Гідродинаміка колекторних теплообмінних апаратів". За виконання ряду важливих технічних розробок з інтенсифікації теплообміну доцент кафедри Є.В.Христян у 1985р. стає лауреатом премії Ради Міністрів СРСР. У цей період кафедра співробітничала з багатьма ведучими науковими та науково-виробничими організаціями та підприємствами, такими як Інститут загальної фізики АН СРСР, КБ "Південне", НПО "Енергія", Інститут атомної енергії ім. І.В. Курчатова, НПО "Алмаз", Інститут технічної теплофізики та Інститут проблем матеріалознавства АН України, Центральний інститут матеріалознавства, Подольський технологічний інститут, Дніпропетровський вагоноремонтний завод та деякі інші.

1992 - 1997рр. - на посаду завідувача заступає доцент Є.В.Христян. У цей період отримана ліцензія на підготовку фахівців зі спеціальності "Промислова теплоенергетика та енергозбереження" за третім рівнем акредитації по денній формі навчання. Іде формування навчальних планів, відновлюються лабораторні установки на базі нової котельні університету.

Продовжується дослідження кондиціонера випарного типу для залізничного транспорту та машини геодезичного забезпечення. Колектив кафедри поповнюється доктором техн. наук, професором І.Г.Писарєвим, канд. техн. наук, доцентом О.П. Арєстовим, асистентом В.О.Незальзовим.

1997 - 2010 рр. кафедру очолює доктор техн. наук, професор В.В.Кравець. У 1998р. відбувається акредитація спеціальності, яка надає право кафедрі готувати фахівців (бакалаврів і спеціалістів) з теплоенергетики за третім рівнем акредитації.

У 2000 році при кафедрі починає діяти аспірантура зі спеціальності "Технічна теплофізика та промислова теплоенергетика".

У 2001 р. кафедрою отримана ліцензія щодо підготовки магістрів із спеціальності "Теплоенергетика". Акредитація спеціальності у 2003р. підтвердила це право кафедри готувати фахівців за четвертим рівнем акредитації.

За період з 1999р. на кафедри починають працювати доктор техн. наук, професор В.П.Коваль, канд. техн. наук, доценти В.О. Іщенко, О.В. Жевжик, Ф.Д. Гавриш, В. І. Бондаренко, В.Л. Борщ, асистент В.М. Горячкін (нині доцент кафедри), учбовий майстер І. І. Кудашко, інженер першої категорії Підгорний С.О., асистенти Шаптала М.В. та Титаренко І.В. Іде процес оновлення складу кафедри.

Крім того, за цей період суттєво зросла матеріальна база, а також було збільшене інформаційне забезпечення кафедри.

У січні 2010 р. виконуючим обов’язки кафедри призначається кандидат техн. наук, доцент В.О. Іщенко, а з вересня цього ж року кафедру очолює доктор технічних наук, професор В.О.Габриінець.

Відповідно до Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010 р. № 243 та постанова Кабінету Міністрів України від 7 вересня 2011 р. № 942 "Про затвердження переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 2015 року" на кафедрі в 2011-2012рр. була виконана наукова робота «Підвищення ефективності систем енергопостачання об’єктів залізничного транспорту» № держреєстрації 01005U000491 , в 2012-2014рр. виконана друга робота «Зниження енергоспоживання на залізничному транспорті за рахунок впровадження альтернативного палива та розробки комбінованої системи енергозабезпечення та життєзабезпечення пасажирського вагону при застосуванні теплового насосу реверсного типу», № держреєстрації 0113U000690.

В 2016 році на кафедрі у зв’язку з реорганізацією освіти в Україні для спеціальності 144 «Теплоенергетика» були відкрити спеціалізації «Бакалавр з теплоенергетики», «Бакалавр з енергетичного менеджменту», «Магістр з теплоенергетики», «Магістр з енергетичного менеджменту», «Доктор філософії з теплоенергетики».

Кафедра активно залучає студентів до науково-дослідної роботи. Щорічно у ДІІТі проводиться міжнародна студентська науково-технічна конференція «Науково-технічний прогрес на залізничному транспорті», де студенти кафедри беруть активну участь зі стендовими доповідями (підсекція «Теплотехніка»). Апробація результатів науково-дослідницької роботи студентів не обмежується стінами університету: вони беруть активну участь у регіональних і всеукраїнських конференціях і конкурсах наукових робіт.