Комп'ютерні інформаційні технології

Створення кафедри

Кафедра комп'ютерних інформаційних технологій – наймолодша на факультеті технічної кібернетики – була створена в 1985 році з метою підготовки інженерів-програмістів, фахівців з програмного забезпечення обчислювальної техніки і автоматизованих систем. Враховуючи потреби обчислювальних центрів залізниць у фахівцях нового профілю, за ініціативою Вченої ради Дніпропетровського інституту інженерів транспорту (ДІІТ, сьогодні – ДНУЗТ ім. акад. В. Лазаряна), підтриманої Головними Управліннями Кадрів і Обчислювальної техніки МШС СРСР, в 1985 році при кафедрі "Прикладна математика", якою керував професор Єгоров А.І., була відкрита спеціалізація по підготовці інженерів-програмістів (спеціальність 22.04). Того ж року була відкрита відповідна спеціальність і організована кафедра "Математичне забезпечення ЕОМ і систем автоматизованого проектування", яка з 1996 року змінила назву – кафедра комп'ютерних інформаційних технологій. Першим завідуючим кафедрою став Рижов Олександр Васильович.

Перший випуск

Продовжуючи традиції ДІІТа в своєму розвитку спиратися на власні кадри, до складу кафедри ввійшли колишні випускники факультету обчислювальної техніки. Необхідно відзначити, що ДІІТ почав підготовку інженерів-програмістів у числі одних з перших ВНЗ СРСР, і їх випуск по денному відділенню відбувся вже в 1987 році. Достатньо тривалий період ДІІТ був єдиним навчальним закладом Придніпровського регіону, який проводив підготовку і випуск фахівців цього профілю.

Першому складу кафедри довелося виконати, без перебільшення, величезну роботу, щоб в найкоротший час розробити програму підготовки, відповідну сучасним вимогам, освоїти її і створити необхідне для успішного навчання методичне і програмне забезпечення. При складанні навчального плану були використані результати роботи над проектом такого плану, проведеною кафедрою математичного забезпечення ЕОМ Ленінградської електротехнічного інституту та інших ВНЗ СРСР.

Нова спеціальність привернула увагу абітурієнтів. У зв'язку з планованою підготовкою інженерів програмістів для всіх залізниць СРСР план прийому абітурієнтів на спеціальність був розширений.

Аспірантура та докторантура

У 1996 році кафедру комп'ютерних інформаційних технологій очолив доктор фізико-математичних наук, професор Капустян Володимир Омелянович, який є випускником 1975 року факультету "Обчислювальна техніка" ДІІТу. З його приходом при кафедрі була відкрита аспірантура і докторантура за фахом "Теоретичні основи інформатики і кібернетики", почав працювати республіканський науковий семінар "Проблеми управління і інформатики".

Проблеми «молодої» кафедри

З моменту організації кафедри колектив викладачів на чолі із завідуючим вирішує задачі створення і вдосконалення матеріальної бази підготовки інженерів-програмістів. В 1986 році на кафедрі ще не було ні своїх лабораторій, ні кафедральних аудиторій, тому навчання студентів проводилося на обчислювальному центрі ДІІТу. Сьогодні кафедра має дві закріплені за нею навчальні аудиторії і три лабораторії персональних ЕОМ. Перша лабораторія кафедри математичного забезпечення ЕОМ і САПР організована в 1987 р., вона мала одну ПЕОМ, на базі якої був створений АРМ проектувальника з графічним пристроєм. В 1989 р. лабораторія була оснащена 10 новими ПЕОМ. В 1993 р. створена ще одна лабораторія, призначена для вивчення комп'ютерних мереж і основ операційної системи UNIX.

Областями наукових інтересів і науково-дослідних робіт кафедри комп'ютерних інформаційних технологій були: оптимальне управління системами з розподіленими параметрами, варіаційне числення і функціональний аналіз, дослідження і аналіз систем колесо-рейка, оптимальне проектування конструкцій, автоматизація процесів управління в реальному масштабі часу, управління даними і знаннями, розробка компонентів САПР вагонів та інші.

В 1987 – 1992 роках на кафедрі виконувалися науково-дослідницькі роботи із створення систем автоматичного зчитування номерів вагонів, що рухаються, з використанням приладів системи ЛОТОС. Результати роботи у вигляді пакетів програм були доведені до промислових випробувань, які вони успішно пройшли на полігоні Горьковської залізниці. В цей же період на кафедрі була розроблена універсальна інформаційно-довідкова система з системою запитів до формованої нею бази даних, що адаптується, призначена для Управління навчальними закладами (УНЗ) міністерства шляхів сполучення (МШС) СРСР. Програмний комплекс для ПЕОМ дозволив створити і передати замовнику автоматизоване робоче місце працівників відділів УНЗ МШС.

Науково-дослідна робота і співпраця

Науково-дослідна робота кафедри ведеться і при виконанні реальних дипломних проектів, виконуваних випускниками кафедри за завданням виробництва, як правило, місць майбутньої роботи випускників. В ході виконання таких робіт студенти під керівництвом, а в деяких випадках спільно з викладачами освоюють найпередовіші інформаційні технології і програмні системи, які використовуються для промислових розробок.

З метою поліпшення якості підготовки і ознайомлення студентів з виробництвом їх навчання проводилося на сучасних програмно-технічних засобах в період з 1987 р. по 1994 р. на базі відділу автоматизованого проектування інституту Дніпрогіпротранс, де працював філіал кафедри, який розширював можливості по забезпеченню навчального процесу.

Сьогодні кафедра активно співпрацює з такими фірмами та компаніями, як Microsoft, SolidWorks, ПКТБ ІТ, Совланут (WorkRocks), ЦИКЛУМ, Один Сервис Украина, АПРИОРИТ, Level Up, а також з багатьма ВНЗ України, Росії, Білосрусі, США, Великобританії, Польщі, Латвії, Швеції, Китаю.

Видатні працівники кафедри

Рижов Олександр Васильович

Один з засновників та перший завідувач кафедри «Математичне забезпечення ЕОМ та САПР» (з 1985 р. до 1997 р.)

Рижов О. В. народився 27 серпня 1940 року в с. Протопопівка Александрійського району Кіровоградської області. Після семирічної школи у 1958 році закінчив Одеський технікум залізничного транспорту, працював наглядачем-автоматником на станції Знам’янка Одеської залізниці та служив у лавах збройних сил СРСР. З 1962 року навчався у Дніпропетровському інституті інженерів залізничного транспорту, який закінчив у 1967 році отримавши кваліфікацію інженер-математик. По закінченні ВНЗ працював інженером лабораторії динаміки та міцності рухомого складу, молодшим науковим співробітником Дніпропетровського відділення Інституту механіки академії наук УРСР, асистентом на кафедрах теоретичної механіки та ЕОМ. Захистивши у 1980 році дисертацію кандидата наук займав посаду доцента на кафедрах ЕОМ та прикладної математики.

З 1985рік до 1997 року завідував кафедрою Математичного забезпечення ЕОМ та САПР, а згодом був її доцентом. Виконував значну роботу з організації навчального процесу, вдосконалення методик викладання, зміцненню матеріальної бази. За його ініціативи були придбані перші персональні ЕОМ Мазовія, які відразу використовувались у навчальному процесі.

Сфера наукових інтересів доц. Рижова О. В. – операційні системи та системне програмування, програмна інженерія, динаміка та міцність спеціального рухомого складу. В цих напрямах опублікував більше 35 наукових та науково-методичних праць. Нагороджений почесною грамотою Міністерства освіти та науки України та знаком «За відмінні успіхи у роботі».

Подольский Леонід Леонідович

Подольский Л. Л. народився 1 січня 1940 року в м. Дніпропетровську. У 1957 році закінчив другу залізничну середню школу м. Дніпропетровська, а у 1962 році Дніпропетровський інститут інженерів залізничного транспорту (ДІІТ) і почав працювати помічником машиніста у локомотивних депо Стрій, а згодом Дніпропетровська.

З 1963 року працював в ДІІТі: ст. лаборантом, інженером науково-дослідної лабораторії обчислювальних та керуючих машин, навчався у аспірантурі по кафедрі Математичних машин, лічильно-вирішальних приладів та пристроїв. З 1971 до 1982 року керівник обчислювальної лабораторії (обчислювального центру (ОЦ)), у 1986 – 1989 роках науковий керівник ОЦ. У 1982 – 1987 роках доцент кафедри Прикладної математики, з 1987 року доцент кафедри МО ЕОМ та САПР.

З 2000 року за сумісництвом був деканом факультету післядипломної освіти.

Під його керівництвом розроблено комплекс підсистем з програмного, інформаційного і організаційного забезпечення навчального процесу, який рекомендовано МОН для використання у практичній роботі.

Працював у складі науково-методичних комісій Міністерства шляхів сполучень СРСР.

Ним опубліковано близько 50 наукових праць та науково-методичних праць.

Нагороджений іменним годинником, почесною грамотою Державної адміністрації залізничного транспорту України та знаком залізничної слави III ступеню.

Капустян Володимир Омелянович

Завідувач кафедри (з 1996 р. по 2003 р.), доктор фізико – математичних наук, професор, академік Академії Вищої школи України.

Капустян В. О. народився 22 травня 1953 року в м. Дніпропетровську. В 1975 році закінчив з відзнакою кафедру прикладної математики факультету обчислювальної техніки (зараз – факультет технічної кібернетики) Дніпропетровського інституту інженерів залізничного транспорту (ДІІТ) і почав працювати на посаді інженера в науково – дослідній лабораторії тієї ж кафедри.

У той час кафедру очолював відомий вчений в галузі теорії оптимального керування системами з розподіленими параметрами, доктор фізико-математичних наук, професор Єгоров Олександр Іванович. Під його безпосереднім впливом формувались наукові інтереси та професійні компетенції Капустяна В. О..

В 1982 році, перебуваючи на посаді молодшого наукового співробітника кафедри прикладної математики, він отримав науковий ступінь кандидата фізико-математичних наук, захистивши дисертацію на спеціалізований вченій раді Київського університету (науковий керівник – проф. Єгоров О. І.). З 1982 року по 1987 рік Капустян В. О. виконував обов’язки завідувача науково-дослідної лабораторії кафедри прикладної математики. В 1987 році був обраний на посаду доцента тієї ж кафедри. З 1990 року по 1993 рік він навчався в докторантурі Київського національного університету.

В 1994 році Капустян В. О. отримав науковий ступінь доктора фізико – математичних наук за спеціальностю «Математична кібернетика», захистивши дисертацію на спеціалізований вченій раді Київського національного університету (наукові консультанти – проф. Єгоров О. І., проф. Наконечний О. Г.). В 1996 році отримав вчене звання професора кафедри прикладної математики ДІІТу і був обраний завідувачем кафедри комп’ютерних інформаційних технологій. Проф. Капустян В. О. сприяв як матеріально-технічному, так і науковому зростанню кафедри. За підтримки обчислювального центру Придніпровської залізниці та ректорату ДІІТу неодноразово удосконалювався комп’ютерний парк кафедри, захистив докторську дисертацію доц. Скалозуб В. В. (науковий консультант – проф. Блохін Є. П.), була відкрита нова спеціальність – «Економічна кібернетика».

В 2003 році проф. Капустяна В. О. було обрано завідувачем кафедри математичного моделювання економічних систем Національно технічного університету України «КПІ» (м. Київ), де він працює і до нині.

Сфера наукових інтересів проф. Капустяна В. О. – проблеми оптимального керування системами з розподіленими параметрами та моделювання для економічних систем. В цих напрямах ним опубліковано більше 200 наукових праць, в тому числі – монографія. Ним підготовано 7 кандидатів наук та один доктор наук.

Скалозуб Владислав Васильович

З червня 2003 року по грудень 2014 року кафедру КІТ очолював Скалозуб Владислав Васильович – доктор технічних наук, професор, академік та Заслужений діяч Транспортної Академії України, нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України.

Скалозуб В.В.  народився у січні 1949 р. в місті Дніпропетровськ, в 1966 р. з медаллю закінчив середню школу № 67, в 1971 р. з відзнакою закінчив ДІІТ, випускник кафедри «Прикладна математика», інженер-математик. Під час навчання у ДІІТі  став майстром спорту СРСР  з баскетболу, був гравцем молодіжної збірної СРСР. Після закінчення працював в обчислювальному ДІІТу на посадах від інженера програміста до молодшого наукового співробітника. З 1977 року навчався в очній аспірантурі кафедри прикладної математики Дніпропетровського інженерно-будівельного інституту, у 1982 році захистив дисертацію кандидата технічних наук «Многокритериальная оптимизация пластин и оболочек в условиях неполной исходной информации» за спеціальністю 01.02.03 – будівельна механіка, науковий керівник – професор Почтман Юрій Михайлович, науковий консультант – д.т.н., професор Горьківського університету Малков В.П. У 1984 отримав вчене звання доцента кафедри прикладної математики. З 1985 року по теперішній час працює в ДІІТі на кафедрі МО ЕОМ та САПР, нині «Комп’ютерні інформаційні технології».

З 1996 по 1998 рік навчався у докторантурі, науковий консультант – завідувач кафедри будівельної механіки ДІІТу, доктор технічних наук, професор Блохін Євген Петрович, вихованець академіка В. А. Лазаряна, відомий фахівець у галузі рухомого складу залізниць та тяги поїздів. У 2003 році Скалозуб В.В. захистив дисертацію доктора технічних наук на тему «Ресурсозберігаючі методи управління тягою поїздів та удосконалення конструкцій рухомого складу». В ній, зокрема, вперше була запропонована і розроблена нова технологія управління тягою поїздів за вартісними показниками електричної енергії, спожитої на тягу в умовах перемінних тарифів для роботи залізниць України на оптового ринку електричної енергії.

В 2004 році Скалозуб В. В. отримав вчене звання професора по кафедрі комп’ютерних інформаційних технологій; з 2012 року – працює деканом факультету «Технічна кібернетика» ДІІТу.

Сфера наукових інтересів проф. Скалозуба В. В. У значній мірі визначає діяльніст кафедри і охоплює теоретичні і прикладні питання управління тягою поїздів за вартісними показниками ефективності; проблеми багатокритеріального моделювання і управління в умовах неоднорідної невизначеності даних; розвиток інтелектуальних технологій залізничного транспорту; проблематика управління парками складних систем; автоматизація управління на основі принципів сталого розвитку; проблеми управління неоднорідними потоками у мережах; автоматизація та моделювання процесів управління у автоматизованих системах  залізничного транспорту України.  Ним опубліковано близько 300 наукових праць, в тому числі – 5 монографій та підручник. Проф. Скалозуб В. В.  підготував  5 кандидатів наук, у ювілейному 2015 році планується захист іще чотирьох.

Шинкаренко Віктор Іванович

З грудня 2014 року виконує обов’язки завідувача кафедри, доктор технічних наук, професор, Почесний працівник транспорту України.

Народився 16 травня 1957 р. в м. Дніпропетровську. У 1974 р. закінчив середню школу № 2 м. Павлограда; у 1979 р. – Дніпропетровський інститут інженерів транспорту (ДІІТ), отримавши кваліфікацію інженера-математика. Чотири роки пропрацював у Обчислювальному центрі Придніпровської залізниці. У 1984 р. повернувся до ДІІТу, став аспірантом кафедри «Будівельні матеріали». З 1988 року асистент кафедри Математичного забезпечення ЕОМ та САПР. У 1989 р. в Дніпропетровському інженерно-будівельному інституті захистив кандидатську дисертацію «Вдосконалення роликової технології формування дрібнозернистих бетонних сумішей». У 2001 р. отримав вчене звання доцента кафедри «Комп’ютерні інформаційні технології»; у 2010 р. в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка захистив докторську дисертацію «Експериментальні методи оцінки часової та функціональної ефективності алгоритмів у програмно-апаратних середовищах» за спеціальністю 01.05.03 – математичне та програмне забезпечення обчислювальних машин і систем; у 2013 р. отримав вчене звання професора кафедри «Комп’ютерні інформаційні технології».

Сфера наукових інтересів — математико-алгоритмічний конструктивізм, адаптація програмно-апаратних систем, ефективність алгоритмів та структур даних, штучний інтелект.

Автор та співавтор понад 210 наукових та науково-методичних робіт, 2 монографій, 2 авторських свідоцтв про винахід.