Комп'ютерних технологій і систем

Деканат факультету

  • Маловічко Володимир Володимирович

    Маловічко Володимир Володимирович
    Декан

  • Харченко Тетяна Михайлівна

    Харченко Тетяна Михайлівна
    Диспетчер факультету

  • Максименкова Юлія Анатоліївна

    Максименкова Юлія Анатоліївна
    Заступник декана

Четвертий поверх навчального корпусу, другий блок, Ауд. 430, тел. 373-15-52

Навчання

Як це – навчатися на факультеті Комп'ютерних технологій і систем?

Навчання на КТС – це захопливий світ пізнання та використання новітніх технологій в області програмної та комп’ютерної інженерії, автоматики та телекомунікацій.

Навчання у нас – це:

  • дисципліни за спеціальністю з першого семестру та збільшення їх кількості на кожному курсі;
  • одержання необхідних практичних навичок та втілення проектного підходу на лабораторних і практичних заняттях;
  • індивідуальна та командна робота на лабораторних та практичних заняттях;
  • курсові проекти в тому числі за індивідуальною тематикою;
  • проектний підхід у лабораторних роботах;
  • бакалаврський державний екзамен як підсумок знань та навичок, що необхідні для професійної роботи;
  • бакалаврський дипломний проект як вінець майстерності й значний досвід роботи над власним проектом;
  • магістерська робота як перший, проте значний крок у науковий світ: власне дослідження з теоретичною та експериментальною частинами, конференції та наукові публікації.

Освіта на КТС – освіта за принципом творення! Не лише використовуємо існуюче, а й створюємо нове.

Студентство – час отримання професійного досвіду та переходу від знань до умінь та навичок, що породжують компетенції, затребувані сучасним ринком праці! А ще – час творчості, спортивних досягнень і зародження щирих відносин.

Долучайтесь!

Професійна творчість (студентські розробки)

Будь-який процес повинен мати результати. Вони на факультеті різні за напрямом, що визначається специфікою майбутньої професії яка опановується, а також за обсягом та значущістю: адже курси різні, а час на розробку подекуди досить обмежений.

За нашими щоденними здобутками та досягненням можна слідкувати онлайн у стрічці на наших сторінках у Facebook та Instagram. Долучайтесь!
Курсові проекти студентів-програмістів – це:

  • додатки різної спрямованості: від ігрової тематики до прикладних програм (рекомендаційні та експертні систем, математичні розрахунки, АРМи…);
  • web-додатки та сайти з використанням баз даних.

Курсові комп’ютерних інженерів та кібербезпечників – це:

  • електронні схеми вузлів ЕОМ на різних рівнях — від логіки обробки сигналів до втілення в середовищі систем автоматизованого проектування;
  • комп'ютерні системи та мережі умовних та реальних підприємств;
  • рішення для керування об'єктами із використанням сучасних мікроконтроллерних комплексів. 

Далі наведемо декілька «живих» прикладів студентів спеціальності «121. Інженерія програмного забезпечення».

Софья Сатокіна у курсовому проекті з дисципліни "Об'єктно-орієнтоване програмування" розробила 2D-гру в жанрі платформер. Для проектування та реалізації проекту Софья обрала UML-діаграми, C#, MS Visual Studio та Unity.

Анастасія Рижкова на захисті курсових проектів представила власну версії відомої аркади Pac-Man. Як завжди Пакмен збирає їжу, а на його шляху трапляються перешкоди та бонуси. Загальна мета гри - побити рекорд. У грі передбачений режим з двома гравцями, так що є можливість позмагатися один з одним.

Для розробки Анастасія обрала Unity2D та C#.

Роботи дипломників – це проекти у прикладних сферах: торгівля, транспорт, медицина, освіта тощо. А от і наочне представлення таких розробок.

Проект Анастасії Урядкіною. Метою даного ПЗ є розпізнавання остеохондрозу за рентгенівськими знімками пацієнтів. Робота виконана під керівництвом кафедри та мед. працівників.

Моделювання руху транспортного потоку – випускова робота Черевка Павла.

Роботи магістрантів – це невеликі наукові праці, результати яких доповідаються на всеукраїнських та міжнародних конференціях, публікуються у наукових журналах. Щодо тематики, то вона постійно оновлюється.

У випуску 2018 досліджували алгоритми кластеризації, алгоритми пошуку на графах, генетичні алгоритми, поведінки мережевих пристроїв і їх аномалії, стохастичні алгоритми пошуку рішень, граничні часові показники програм в ОСРВ, нейронні мережі тощо. Також було: використання OLAP-систем, робота над поліпшенням завантаження мобільного контенту, додаток для медиків, робота з контентом і навчальними планами для дистанційних курсів і багато іншого.

Однією з найцікавіших робіт є проект Інни Демидович, присвячений визначенню авторства за аналізом різних показників тексту. Для цього було застосовано такі види аналізу як: частотний аналіз текстів;на основі N-грам;за показники складності сприйняття тексту;рекурентний.

А ось декілька прикладів самостійних розробок студентів кафедри ЕОМ. Як ви побачите, вони охоплюють різні напрямки підготовки.

Мікропроцесорний стенд для вивчання керуючих мікроконтролерів спроектував та власноруч створив Дмитро Дрегваль під керівництвом старшого виколадача Володимира Володимировича Дзюби. Вісім печатних плат, які компонуються в різних конфігураціях в залежності від задач навчання. І за цією конструкцією — безліч розглянутих та досліджених варіантів. А в фіналі — блискучий захист магістерської роботи (Шедевр напоследок).

Дмитро ДрегвальМікропроцесорний стенд для вивчання керуючих мікроконтролерівМікропроцесорний стенд

Цифрова бібліотека університету — така тема роботи Олександра Шаповала. Зрозуміло, подібний проект навіть досвідченому фахівцю навряд чи можливо «підняти» наодинці. Та внесок Олександра в спільну роботу дійсно значний: під керівництвом асистента Ігоря Анатолійовича Клюшника він створив веб-рішення, що поєднало окремі підсистеми електроної бібліотеки, а також забезпечило зручний доступ до її ресурсів через новий веб-сайт. І у нас нема сумнівів, що в успішності цього проекту відіграла важливу роль та практика, яку Олександр одержав, виступаючи на студентських олімпіадах (О межвузовской олимпиаде по веб-технологиям).

схемаЕлектронна бібліотекаОлександр Шаповал

...Якщо увійшов в аудиторію, заглянь на мить у вічко відеокамери і... cистема, яку створюють Даша Капшученко та Ліза Годун під керівництвом доцента Дениса Олександровича Остапця “впізнає” тебе та зафіксує твою присутність на лекції в комп'ютерному журналі. Ця робота ще тільки виконується, але програми, що їх розробили дівчата уже вміють розпізнавати індивідуальні особливості обличь одногрупників.

А от оригінальний прилад PowerBox, який винайшли та створили Таня Дьоміна та Микита Фролов, уже допомагає студентам, якщо потрібно терміново підзарядити гаджети і при цьому бути впевнеми в їх збереженні. Прилад дасть доступ до комірки із смартфоном або планшетом тільки якщо розпізнає пальчик саме тієї людини, що її активувала. Студенти реалізовали цей проект за підтримкою Noosphere Engineering School.

Тримаємо марку

Мати досягнення без визнання – не дуже цікаво. Тому наші студенти постійно беруть участь в олімпіадах, наукових семінарах та конференціях. Кожного року вони здобувають призові місця на загальноукраїнських студентських змаганнях із професійних навичок. Серед здобутків останнього часу можна відзначити такі, як: 

Призове місце на фінальному етапі командної олімпіади з програмування. Олімпіада проходила в три етапи: обласний, регіональний і фінальний (м. Одеса). Зліва направо: студенти групи ПЗ1511 Жадан Артем, Сансієва Ірина, Чигір Роберт, доц. каф. КІТ Андрющенко В. О.

Командне та індивідуальне перше місце на між-університетській олімпіаді з кібербезпеки (м. Дніпро) - абсолютний переможець Ілля Педенко. Командне третье місце на олімпіаді з «Технічної діагностики обчислювальних приладів та систем» (м.Одеса) - команда кафедри ЕОМ разом з викладачами.

 

Студентське життя

Самоврядування

Яскравіше та цікавіше студентське життя – ось основна мета самоврядування, адже навчання в університеті це не тільки опанування професії, але й активна громадянська позиція та бажання змінити світ на краще.
Основними напрямками діяльності факультетської СтудРади є: 

  • допомога у починаннях студентів: творчих, наукових, навчальних; 
  • організація дозвілля; 
  • захист прав студентів; 
  • соціальна та громадянська робота; 
  • представлення інтересів факультету на університетському рівні.

Приєднатися до СтудРади може будь-який студент, який має наснагу до нових звершень.

 

Дозвілля

Кожного року ми беремо участь у традиційних заходах студентського дозвілля в УДУНТі : святі для першокурсників «Ура, я студент»; змаганні талантів «Шанс»; факультетських концертах на фестивалі «Студентська весна» тощо. Якщо маєте таланти виконавця, митця або організатора — ви можете їх реалізувати на університетській сцені.

Крім того студенти факультету, нерідко разом із викладачами, організують вечори гумору, виїзди на природу, змагання в клубі «Що? Де? Коли?», беруть участь у зустрічах з представниками IT-компаній міста. Саме після таких заходів виникає відчуття, що всі ми, – ті, хто тут навчається і ті, хто навчає — складаємо єдину дружню сім'ю.

А якщо ви маєте здібності журналіста або хочете висловити свою власну точку зору на факультетське життя, то ласкаво просимо до творчого співробітництва із студентським сайтом факультету «КіберАкадемія», або нашими сторінками на Facebook та Instagram.

 

Спорт

Багато студентів факультету за власним бажанням займаються в спортивних секціях. Наші спортсмени нерідко займають призові місця в змаганнях з легкої та важкої атлетики, баскетболу, футболу, волейболу, шахів та інших.

Щорічні футбольні змагання за «Кубок ректора» та змагання між командами спеціальностей факультету збирають повні трибуни на футбольному майданчику університету та викликають море позитивних емоцій у вболівальників.

І на останнє — трохи екзотики. Саме на нашому факультеті зараз навчається неодноразовий чемпіон країн Європи та призер світових змагань із складання «Кубіка рубіка» Олександр Іванчак. Не будемо твердити щодо спритності пальців, а от логічність мислення, – це саме те, що успішно тренують на факультеті «КТС» :)

Історія

Початок

Більш як 55 років тому в Дніпропетровську — потужному промисловому та науковому центрі — з'явилось декілька перших цифрових ЕОМ. Серед небагатьох підприємств, які їх одержали опинився ДІІТ. Сталося це завдяки енергії та авторитету академіка В.А. Лазаряна, який переконав керівництво у над-важливості автоматизованих розрахунків для пріоритетних транспортних проектів країни.
Звичайно, передбачався форсований розвиток використання ЕОМ на залізницях, а отже було необхідно налагодити підготовку фахівців відповідного профілю. Таким чином і з'явився в ДІІТі факультет «Обчислювальна техніка» – ОТ (нині «Комп'ютерних технологій і систем» – ТК) - на той час перший на Дніпропетровщині. Базою для його створення стала потужна наукова лабораторія, де під керівництвом Всеволода Арутюновича уже широко використовувались аналогові ЕОМ.
А першими дипломованими фахівцями «обчислювальниками» стали шість талановитих студентів факультету... Електрифікації, з яких напередодні дипломування була сформована спеціальна група, що пройшла додаткове навчання в одному з перших центрів підготовки фахівців-комп'ютерників в Союзі. Більшість з них надалі зв'язали життя саме з ДІІТом і, зокрема, з нашим факультетом. Докладніше ця яскрава та незвичайна історія відображена в статті «Факультет “ТК”-“ВТ”: начало» на сайті «КіберАкадемія».

Півсторіччя

За півсторіччя існування наш факультет підготував понад ... фахівців. Досить швидко сформувалися два основних напрямки навчання — інженерів-математиків (в подальшому — програмістів) та інженерів-електроніків (надалі системотехніків). Підготовку за першим напрямком забезпечували перш за все кафедри Прикладної математики (ПМ) та, надалі, Комп'ютерних інформаційних технологій (КІТ), а за другим — кафедра Електронних обчислювальних машин (ЕОМ). Пізніше (у 2009 році) до складу факультету війшла кафедра Автоматика і телекомунікації (АТ), яка готує фахівців з автоматики та систем керування на залізницях. Також з 2000-го року на факультеті ведеться підготовка за спеціальністю Кібербезпека (випускаюча кафедра ЕОМ), а в період з по 2017 рр - готувались фахівці з Економічної кібернетики (випускаюча кафедра КІТ).

В перші десятиріччя існування факультету наші випускники отримували призначення на роботу в усі куточки СРСР, як на підприємства залізничного транспорту, так і в інші галузі. Слід відзначити, що марка «ОТ» котувалась досить високо не в останню чергу за рахунок «фірмової» риси ДІІТовців — наполегливості та вмінню досягати практичних результатів. За роки незалежності географія роботи випускників факультету (тепер уже ТК) суттєво змінилася: тепер поряд із роботою в Україні чимало наших фахівців продовжує кар'єру в «далекому зарубіжжі», перш за все, в Країнах Європи та США. Чимало й тих, хто, лишаючись жити на батьківщині, фактично стає суб'єктом міжнародної спільноти IT-фахівців, беручи участь в інтернаціональних проектах. І знову ми на факультеті з гордістю чуємо, що рівень підготовки наших випускників здобуває високі оцінки...

Особистості

Традиційно, презентуючи історію певного підприємства, ретельно перераховують дати створення його підрозділів, зміни статусів та напрямків роботи. Ви дійсно можете знайти таку інформацію на нашому сайті, зокрема в розділах історії кафедр факультету. Але тут ми хотіли б віддати належне кільком людям, які своєю особистістю вплинули на долю та характер факультету (Ви більше дізнаєтесь про них з матеріалів на факультетському сайті «КіберАкадемія»).

Академік Всеволод Арутюнович Лазарян не тільки започаткував факультет ОТ-ТК, але й був улюбленим учителем для багатьох викладачів та науковців його перших поколінь. Він поєднував широку наукову ерудицію з талантом організатора та яскравою сильною вдачею і мав неабиякий авторитет в керівництві залізничного транспорту країни. докладніше

Професор Євген Миронович Шафіт — перший завідувач кафедри ЕОМ і також шанований наставник для більшості тих, хто нині працює на цій кафедрі. Інтелігент, знавець літератури і водночас талановитий інженер, який поєднував доскональне знання залізничних технологій та систем їх автоматизації на базі комп'ютерів. докладніше

Доцент Олександр Васильович Рижов — засновник школи програмування в ДІІТі, перший завідувач кафедри Математичного забезпечення і САПР (нині кафедра КІТ). Блискучій спеціаліст безкінечно відданий своїй Справі. При його “вибуховій” вдачі, яка ускладнювала спілкування, не було людей, які б не поважали його за високу професійність та інтелект. докладніше

Доцент Юрій Іванович Хмарський — жива легенда факультету, мабуть його «янгол хранитель» із перших днів існування і по сьогодні. Для тисяч і тисяч випускників та студентів — втілення кращих рис педагога: щирої душевної схильності до студентів, творчого натхнення, широких знань та кваліфікації інженера-практика. докладніше

Зрозуміло, що цей список може бути значно довшим: на факультеті ОТ-ТК викладають і викладали багато десятків талановитих та кваліфікованих фахівців. Вони є втіленням тієї традиції, що була започаткована тут півсторіччя тому — традиції відданості своїй справі, щирої поваги та схильності до молодих людей, які в цих стінах стають майстрами своєї справи.