Гідравліка, водопостачання та фізика

Історія кафедри

Кафедра "Гідравліка та водопостачання" створена  у 1930 році і з перших днів свого існування готує фахівців спеціальності "Водопостачання та каналізація".  Її очолив талановитий професор Фрол Федорович Малькевич.

Професор Ф.Ф.Малькевич читав курс «Водопостачання на залізничному транспорті» і по цьому курсу вів курсове та дипломне проектування. Паралельно читав курс «Каналізація на залізничному транспорті». Забезпечення курсового і дипломного проектування здійснювалось проф. Дмитром Олександровичем Пігулевським. Кафедра також вела дисципліни: - «Гідравліка», «Гідрологія і гідротехнічні споруди», «Гідравліка і гідравлічні машини», а у групах водопостачання: «Технологія очистки і зм’ягчення природних вод», «Технологію очистки стічних вод», «Хімію води і мікробіологію», «Насоси та насосні станції».

Короткий час пропрацював у ДІІТі видатний вчений, професор Олександр Олексійович Сурін, але багатьом діітівцям запам’яталася ця цікава, енергійна, ініціативна людина. У ті часи, коли ДПТ повернувся до зруйнова­ного гітлерівцями Дніпропетровська, дуже важливою задачею було не тільки відновлення навчального процесу, але й створення такої матеріаль­но-лабораторної бази, яка б не поступалася довоєнній (а то й була кращою за неї). Тому кафедрі гідравліки та водопостачання дуже поталанило в тому, шо її очолив професор Сурін, який творчо підійшов до комплектації гідравлічної лабораторії, до створення науково-педагогічного колективу.

З 1947 по 1987 рік кафедру очолював доктор технічних наук професор О.О. Білан, під керівництвом якого склалась існуюча наукова школа, учбова та методична бази кафедри. В період з 1987 по 1997 рік кафедру очолювала к.т.н. доц. Н.А. Волковницька. З 1997 року завідувач кафедри д.т.н. професор М.М. Біляєв.

проф.О.О. Сурін

д.т.н. проф.
             О.О. Білан
       очолював кафедру
        з 1947 по 1987 рік

к.т.н. доц.
      Н.А. Волковницька
      очолювала кафедру
        з 1987 по 1997 рік

д.т.н. проф.
            М.М. Біляєв
      завідуючий кафедри
             з 1997 року

До 1960 року кафедра здійснювала підготовка інженерів велась на денному відділенні, з 1965 року - на заочному. У 1984 році відновлено прийом на денне відділення за фахом 1217 "Раціональне використання водних ресурсів та знешкодження стічних вод та промислових стоків", а з 1988 року ведеться підготовка інженерів за фахом 29.08 "Водопостачання, каналізація, раціональне використання і охорона водних ресурсів". З 1996 року спеціальність має назву "Водопостачання та водовідведення, раціональне використання і охорона водних ресурсів".

Серед випускників кафедри - відомі фахівці народного господарства і залізниць України та СНГ: начальник відділу водопостачання Московської залізниці А.Ф. Ревенко, начальник відділу водопостачання Санкт-Петербурзького діпротрансу А.К. Шевченко, головний фахівець Дніпродіпротрансу В.К. Желудевич, начальник відділу водопостачання спочатку Забайкальської, а потім Придніпровської залізниці М.О. Багрій, Калашніков Іван Володимирович, Філія «Проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту» акціонерного товариства «Українська залізниця» та багато інших.

Значний внесок в розвиток кафедри та підготовку фахівців зробили: доц. Волковницька Н.А., доц. Багрій В.М., доц. Блошенко Г.М., ст. викл. Бушина Т.Л., доц. Долина Л.Ф., доц. Коренюк Є.Д., доц. Кремез С.О., доц. Мельник І.Є., доц. Пащенко А.В., доц. Савельєв А.Г., доц. Чигринська Ю.М., доц. Яришкіна Л.О., ст. викл. Щербак Г.А., ст. викл. Чехун О.В., зав. навч. лаб. Міщенко Т.В., ст. лаб. Тютюнник В.М., навч. майстер Соловьов Ф.І. Завдяки їх праці кафедра має добре оснащені лабораторії, гарну методичну базу та відмінні традиції.

Кафедра «Гідравліки та водопостачання» (1993 р.)

Зараз кафедру очолює доктор технічних наук Микола Миколайович Біляєв. Після закінчення механіко-математичного факультету ДДУ навчався в аспірантурі, захистив кандидатську дисертацію, присвячену питанням математичного моделювання гідрогазодинамічних процесів. А згодом, у 1996 році він, доцент кафедри «Гідравліка» нашого університету, стає доктором технічних наук.