Кафедра «Безпека життєдіяльності» приймає участь у підготовці бакалаврів та магістрів за всіма спеціальностями денної та безвідривної форм навчання в університеті, а також в системі післядипломної освіти. Крім того на кафедрі викладаються дисципліни, що розроблені для підготовки магістрів міжнародного рівня в рамках європейських програм TEMPUS та ERASMUS+ за фахом «Інтероперабельність і безпека на залізничному транспорті» та «Логістика і ризик-кризове управління на транспорті».
Освітній процес на кафедрі пов’язано з навчанням майбутніх фахівців в сфері основ екології та безпеки життєдіяльності, промислової безпеки та охорони праці на виробництві, цивільного захисту, попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на транспорті, нормативно-правової бази в області безпеки та ін.
Практичні знання і навички з безпеки життєдіяльності та охорони праці студенти набувають на кафедрі при виконанні лабораторних і практичних робіт в спеціалізованих учбових лабораторіях з гігієни праці та виробничої санітарії, пожежної безпеки, електробезпеки, а також природного навколишнього середовища.
На кафедрі приділяється значна увага науковій роботі студентів, працює студентське науково-технічне співтовариство. Щорічно проводиться засідання секції «Безпека життєдіяльності» Всеукраїнської науково-технічної конференції молодих учених, магістрантів та студентів «Науково-технічний прогрес на транспорті». Кращі доповіді і наукові дослідження студентів готуються до участі у 1 та 2 турі всеукраїнського конкурсу наукових робіт з безпеки життєдіяльності.
З 2011 р. на кафедрі працює галузева науково-дослідна лабораторія «Технології та системи безпеки на залізничному транспорті». Лабораторія виконує наукові дослідження в області впливу людського фактору на безпеку транспортних процесів, розробки відповідних технологій, нормативної документації, проведення експертних оцінок для потреб залізничного транспорту, розробки і випробування систем безпеки руху поїздів, безпеки життєдіяльності та ін.
Високою оцінкою наукової діяльності викладацького складу кафедри є те, що доцент Сидоренко Ганна Григорівна у 2016 році стала лауреатом Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим у галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок, яку вона отримала за цикл наукових праць «Особливості центральної нейротрансмісії за умов довготривалого стресу».
Навчально-виховний процес на кафедрі БЖД забезпечують 11 науково-педагогічних працівників. Серед викладачів кафедри 2 доктори наук, 7 кандидатів наук, 3 старших викладача та 1 асистент. Навчально-допоміжний персонал кафедри складає 3 особи – завідувач лабораторією, старший лаборант, лаборант.