Українознавство

Кафедра викладає такі навчальні дисципліни:

 • „Історія та культура України”;
 • „Українська мова за професійним спрямуванням”.

Викладання забезпечують досвідчені викладачі: проф. Кривчик Г.Г., доц. Слободянюк М.А.,  доц. Накашидзе І.С., доц. Радкевич Т.О., ст. викл. Бочарова О.О., ст. викл. Лагдан С.П.

НПП кафедри пропонують такі дисципліни за вибором:

 • „Історія держави і права в Україні”;
 • „Світова культура”;
 • „Історія міжнародних відносин”;
 • „Сучасні міжнародні організації”;
 • „Організація державного управління та місцевого самоврядування в країнах Євросоюзу”;
 • „Організація та правові основи Євросоюзу”;
 • „Культура ділової мови”.

У центрі уваги науковців кафедри проблеми історії та культури України, краєзнавча тематика, дослідження процесів формування української термінологічної лексики. 

Студенти ДІІТу - активні учасники конкурсів, олімпіад, конференцій. Викладачами кафедри вони щороку залучаються до участі в Міжнародному конкурсі знавців української мови ім. П. Яцика та Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка.

Важливе пізнавальне та виховне значення мають краєзнавчі, генеалогічні, мовознавчі та літературознавчі дослідження студентів, кращі з яких щороку представляються на секції „Гуманітарні проблеми та міжкультурна комунікація”, яка проходить у рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих учених „Науково-тех-нічний прогрес на транспорті”.

Серцевиною науково-методичної та виховної роботи є Світлиця – лабораторія українознавства, на базі якої створено студентські творчі об'єднання: „Дніпровські обрії” (кер. доц. Слободянюк М.А.), „Джерело” (кер. ст. викл. Лагдан С.П.).

Кафедра отримала ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти з підготовки докторів філософії за спеціальністю 032Історія та археологія з ліцензованим обсягом 10 осіб.

Увага!

Запрошуємо студентів І-IV курсів до участі в І етапі ІХМіжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, який триватиме з 05 до 26 листопада 2018 року.

Умови конкурсу: до 26 листопада включно подати на кафедру українознавства (ауд. 470а) твір на тему «Вишиванку треба мати у душі».

Обсяг твору: 1,5-2 сторінки друкованого тексту (кегль 14, міжрядковий інтервал 1,0) або 2-3 сторінки рукописного. Додатково можна подати власні літературні твори (поезію чи прозу) українською або російською мовами.

Детальніше з умовами конкурсу можна ознайомитися на кафедрі (ауд. 470а).

Новини

Конкурс з української мови імені Петра Яцика

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 12.10.2018 № 1/94624 «Про проведення ХІХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика», з нагоди Дня української писемності та мови і з метою піднесення престижу української мови, популяризації її серед молоді 8 листопада 2018 р. в університеті відбувся 1 етап конкурсу, у якому взяли участь 69 студентів 1-3 курсів.

Переможцями визнано та вирішено нагородити грамотами:

1 місце – Сатокіну Софію Валеріївну (гр. ПЗ1612);

2 місце – Колоду Надію Андріївну (гр. УЗ 1812);

3 місце – Бабченко Єлізавету Костянтинівну (гр. ЛГ 1611).

Наукове керівництво студентами, які стали переможцями конкурсу, здійснювали доц. Накашидзе І.С., ст. викл. Бочарова О.О., ст. викл. Лагдан С.П.

За підсумками І етапу конкурсу оголошено подяку студентам, які продемонстрували високий рівень знань з української мови:

 • Власюк Валерії Віталіївні (гр. УА 1811);
 • Войтовичу Роману Васильовичу (гр. КГ 1611);
 • Горобченко Діані Сергіївні (гр. УА 1811);
 • Жужгіній Альоні Олександрівні (гр. МТ 1611);
 • Пащенку Артему Олеговичу (гр. КГ1611);
 • Стаднік Анастасії Денисівні (гр. КС 1611);
 • Федосовій Юлії Віталіївні (гр. УА 1811);
 • Шетько Ганні Сергіївні (гр. КГ 1611);
 • Юристовській Валерії Мар’янівні (гр. УЛ 1811).

 

Всеукраїнський радіодиктант національної єдності

9 листопада відзначають День української писемності та мови. Із 2000 року у цей день проходить Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Це не просто засіб перевірити власну грамотність, а насамперед масштабний національний флешмоб.

Диктував диктант цього разу його автор ‒ доцент Київського університету ім. Б. Грінченка Олександр Авраменко. Текст мав назву ,,Крила Україниˮ.

Офіційне гасло цьогорічного заходу ‒ #пишеморазом. Воно підкреслює основну мету диктанту: єднання навколо мови.

Традиційно і ДНУЗТ став локацією, де всі бажаючі могли перевірити себе. У написанні диктанту взяло участь 29 осіб, серед яких співробітники, студенти і курсанти університету.

Кафедра українознавства оголошує подяку всім учасникам радіодиктанту. У разі виникнення питань стосовно тексту або допущених помилок звертайтесь в ауд. 470-а за консультацією філологів.

Конкурс на кращий твіручнівської молоді

Відповідно до листа від голови ГО ,,Примножимо славу Придніпров’яˮ Березки В. В. викладачі кафедри українознавства у жовтні 2018 р. залучили студентів ДІІТу до участі в конкурсі на кращий твір учнівської молоді на тему ,,Культура мовиˮ. На обласний конкурс було надіслано 7 творів, три з яких посіли призові місця:

І місце – Волкодавець Алла, студ. гр. ПЗ1612;

ІІ місце – Решетняк Ростислав, студ. гр. ПЗ1612;

ІІІ місце – Ждан Юлія, студ. гр. ВВ1611.

Студентам-переможцям і їх науковому керівнику, Лагдан С.П., оголошено подяку з відповідним формулюванням:

- Волкодавець Аллі, студ. гр. ПЗ1612, за І місце в обласному конкурсі на кращий твір учнівської молоді на тему ,,Культура мовиˮ та успіхи в оволодінні українською мовою;

- Решетняку Ростиславу, студ. гр. ПЗ1612, за ІІ місце в обласному конкурсі на кращий твір учнівської молоді на тему ,,Культура мовиˮ та успіхи в оволодінні українською мовою;

- Ждан Юлії, студ. гр. ВВ1611, за ІІІ місце в обласному конкурсі на кращий твір учнівської молоді на тему ,,Культура мовиˮ та успіхи в оволодінні українською мовою;

- ст. викл. Лагдан С.П. – за вагомий внесок у підвищення мовної культури молоді та вміле керівництво науковою роботою студентів, які стали переможцями обласного конкурсу творів учнівської молоді на тему ,,Культура мовиˮ.

 

Обмін досвідом

…..Науковці кафедри українознавства системно приділяють увагу питанням підвищення кваліфікації, обмінюються передовим педагогічним досвідом. Зокрема, цьогоріч з 16 по 19 жовтня викладачі-історики та філологи провели тиждень відкритих кафедральних занять, протягом якого можна було відвідати:

- показову лекцію завідувача кафедри проф. Кривчика Г.Г. на тему ,,Українська національна революція (Визвольна війна) середини ХУІІ ст.ˮ з дисципліни ,,Історія та культура Україниˮ (18.10.2018, гр. 420-920, 730 А,М,Ф);

- лекцію доц. Слободянюка М.А. на тему ,,Україна наприкінці 17-18 ст.ˮ, (Історія та культура України, 17.10.18, гр. 711-6);

- п/з з ,,Української мови за професійним спрямуваннямˮ ст. викл. Лагдан С.П. на тему ,,Довідково-інформаційні документиˮ (16.10.18, гр. 933);

- лекцію доц. Накашидзе І.С. на тему ,,Ліквідація української державності у ХУІІІ ст.ˮ (Історія та культура України, 19.10.18, гр. 411-9).

Усі заняття були проведені на належному науково-методичному рівні, від-повідали вимогам вищої школи, отримали позитивну оцінку колег.

Обмінюватися досвідом щодо методики проведення навчальних занять зі студентами, співпрацювати з іншими закладами вищої освіти давно стало традицією НПП кафедри українознавства. Нещодавно було видано навчальний посібник ,,Уведення в науково-педагогічну діяльністьˮ (В.В. Іваненко, Г.Г. Кривчик, І.С. Накашидзе. – Дніпро: Ліра, 2018), який рекомендовано студентам старших курсів, аспірантам, молодим науковцям і викладачам історичних та інших гуманітарних дисциплін вищих навчальних закладів.

Кілька примірників цього посібника проф. Кривчик Г.Г. передав у дар до фондів науково-технічної бібліотеки ДІІТу для використання в навчальному процесі та презентував викладачам університету.