Економіка та менеджмент

 

 

 

Кафедра була заснована у 1944 році під назвою "Економіка залізничного транспорту" і спеціалізувалася на підготовці фахівців у галузі залізничного транспорту. Першим завідувачем кафедри був к.е.н, доцент Мигаль Степан Павлович, він очолював кафедру до 1958 року. У 1958-1963 рр. і в 1965-1975 рр. керівником кафедри був к.т.н , доцент А. В. Попсуєв, у 1963-1965 рр. д.е.н, професор А. Г. Захаров. З 1976 р. по 1998 р. - к.е.н, професор В. О. Бондаренко, з 1998 р. по 2015 р. – к.е.н., доцент Гненний М. В., у 2003 – 2004 роках кафедру очолював д.е.н., професор Покотілов А. А., в період з 2015 р. по 2021 роки – д.е.н., доцент Гненний О. М. Сьогодні очолює кафедру д.е.н., доцент Чаркіна Т. Ю.

У 1958 році кафедра почала здійснювати випуск фахівців за безвідривною формою навчання зі спеціальності "Економіка й організація залізничного транспорту". Це рішення дозволило більш широкому колу молоді, особливо, робітничій, отримати вищу освіту. Протягом багатьох років викладачі кафедри готували студентів забезпечуючи кваліфікованими кадрами транспортну інфраструктуру та систему управління залізничним транспортом країни.

Проте, з часом зросла потреба залізниці у фахівцях нової формації, з більш глибокими знаннями у галузі транспортного менеджменту. Тому в 1995 році була відкрита нова спеціальність "Транспортний менеджмент" за денною формою навчання, а кафедра була реорганізована в кафедру "Економіка та менеджмент". Це дозволило надавати більш сучасні та комплексні знання студентам, які бажали працювати у сфері управління в транспортній галузі.

Після реорганізації кафедри, додатково здійснювалась підготовка фахівців за спеціальністю "Менеджмент організацій" по заочній формі навчання в Інституті післядипломної освіти, який пізніше був реорганізований в Центр післядипломної освіти, а з 2006 року розпочалась підготовка фахівців за спеціальністю "Менеджмент організацій" і за денною форою навчання. У 2022 році на кафедрі було відкрито і здійснено набір студентів денної та заочної форми навчання на нові спеціальності «Туризм» і «Публічне управління».

У 2003 році на кафедрі відкрита аспірантура за спеціальністю 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)».

Вся історія кафедри свідчить про її розвиток та адаптацію до змін в сфері транспорту та системи менеджменту в Україні, а також про зусилля університету надавати якісну освіту у важливих галузях національної економіки.

Під керівництвом видатних вчених-дослідників А. В. Попсуєва, В. О. Бондаренко, К. М. Фомкіна, А. В. Перепелюка, А. І. Ефімова, М. В. Гненного, О. М. Гненного, А. А. Покотілова, Ю. С. Бараша та ін. виконувались дослідження в сфері підвищення ефективності перевезень на залізничному транспорті в умовах ринку, формування нового підходу до економіки залізничного транспорту, розробка методологічних засад, пов'язаних з розрахунком собівартості перевезень на магістральному і промисловому транспорті, оптимізація перевезень різного роду, підвищення ефективності використання виробничих фондів залізничного транспорту, оптимізація перевезень на окремих напрямках.

Останні роки професорсько-викладацький склад кафедри значної уваги надає науково-дослідній роботі у нових напрямках, зокрема під керівництвом науковців д.е.н. Т. Ю. Чаркіної та д.е.н. Л. В. Марценюк проводяться дослідження за тематикою: «Розвиток туристичних перевезень залізничним транспортом в Україні», «Моделювання інноваційного розвитку туристичної галузі на сучасному етапі» та «Структурно-інвестиційна перебудова економіки підприємств з метою забезпечення її економічного зростання».

Загалом, за роки роботи кафедри із грифом Міністерства освіти було видано близько 20 посібників та навчальних посібників, 5 підручників.

Результати досліджень кафедри були впроваджені при підготовці більш ніж 150 монографій та більше ніж тисячі наукових статей, надрукованих у вітчизняних наукових журналах і збірниках, опубліковано кілька десятків наукових публікацій у наукометричних базах даних Web of Science та Scopus.

Сьогодні кафедра продовжує свою науково педагогічну діяльність у складі факультету «Управління енергетичними та економічними процесами» Українського державного університету науки і технологій, нового університету, який є багатогалузевим закладом вищої освіти, створеного на базі Дніпровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна та Національної металургійної академії України.